Gyógynövény

A gyógynövények olyan hatóanyagokat tartalmaznak, melyeknek köszönhetően gyógyászati célra használatosak. 

Tartalomjegyzék:

Hatóanyagai
Gyógynövények
Gyakori panaszokra
Termesztése otthon
Termékek, vásárlás
Még több

 

 

Gyógynövények hatóanyagai

 

Az alkaloidok általában nyugtató, fájdalomcsillapító, bódító, élénkítő hatással vannak az idegrendszerre. Szerves nitrogéntartalmú, lúgos vegyületek.

A glikozidok erős hatású, cukor tartalmú vegyületek, melyek has- és vizelethajtásra, a szívműködés szabályozására alkalmasak.

A cserzőanyagok vízben jól oldódó, fanyar ízű vegyületek. Csökkentik a gyulladást, a vérzést, antibiotikus hatással bírnak. Gyomor-és bélhurut oldására is használják.

A flavonoidok antibiotikus hatásúak, görcsoldók, májvédők, használhatók a szív-és érrendszer betegségeinél is.

Az illóolajok szerves szénhidrogén vegyületek keverékei. Légzőszervi megbetegedések esetén használatosak, valamint serkentik az emésztést és csökkentik a gyulladást.

A keserűanyagok, ahogy nevük sejteti, kesernyés ízű, nitrogénmentes vegyületek. Az emésztésre jó hatással vannak, növelik az étvágyat.

A szaponinok elnevezése onnan ered, hogy vízzel összerázva hasonlóan habzanak, mint a szappan. Más hatóanyagok felszívódását segítik, nyálkaoldó, köptető hatásúak.

A szénhidrátok a gyulladásos nyálkahártyát bevonják, csökkentik a gyulladást, védenek más anyagok izgató hatásától. Öblögetésre is alkalmazhatók.

 

Gyógynövények

 

A gyógynövények hatóanyagai felhalmozódhatnak gyökerükben, kérgükben, levelükben, hajtásukban, termésükben vagy magjukban, így változó, hogy az egyes növények mely részét használjuk fel.

Aloe vera

Aloe vera

Az akácvirág enyhe hashajtó és görcsoldó, csökkenti a gyomorsavat.

Az aloe vera leginkább bőrelváltozásokra és emésztési panaszok ellen hatásos.

Az ánizsnak termését használjuk fel, emésztésjavító, görcsoldó, szélhajtó. Fűszerként is alkalmazzuk.

Az árnikavirág fájdalom-és gyulladáscsökkentő, valamint enyhe vízhajtó hatással bír, reumára és érelmeszesedésre ajánlott.

A bazsalikomot leginkább fűszerként ismerjük, azonban kiváló idegnyugtató és étvágygerjesztő is. Torokgyulladás esetén érdemes öblögetni vele.

A benedekfű szintén étvágyjavító, serkenti az emésztést, epehajtó.

A vértisztító, vízhajtó bodzát hatékonyan alkalmazhatjuk megfázásos betegségekre is, ugyanis nagyon jó izzasztó és lázcsillapító hatással bír.

A bojtorján serkenti az epeműködést, vizelethajtó, vértisztító hatású.

A borókát is alkalmazzuk a konyhában, azonban érdemes egészségügyi panaszok esetén is elővenni a fiókból. Vizelethajtó, húgyúti fertőtlenítő, oldja az epe-és vesekövet.

borsmenta

borsmenta

A borsmenta görcsoldó, szélhajtó, étvágygerjesztő, de felfúvódás ellen is jó. Ha fáj a torkunk, öblögessünk vele.

A cickafarkfüvet külsőleg és belsőleg is hatásosan alkalmazhatjuk gyulladásokra. Étvágy-és emésztésjavító, görcsoldó, szélhajtó gyógynövény.

A nyugtató hatású citromfű enyhíti a fejfájást, még a migrénes panaszokat is. Görcsoldásra is használatos, de a herpeszt is érdemes vele borogatni, ugyanis vírus-és baktériumölő hatással is bír.

A csalán igazi csodaszer: vizelethajtó, ízületi gyulladásra, reumára alkalmazzuk. Külsőleg is ajánlott bevetni kiütésekre, pattanásokra, zsíros és korpás hajra, hajhullásra, de aranyeres bántalmakra is jó. Fogyasztása cukorbetegeknek előnyös lehet.

Aranyérre a cserszömörcét is használhatjuk. Külsőleg ajánlott még fogínysorvadásra és torokfájásra. Gyulladásgátló, elpusztítja a kórokozókat és megakadályozza azok szaporodását.

A csipkebogyó magas C-vitamin tartalmú növény, megerősíti és frissíti a szervezetet, vizelethajtó.

A diófalevelet külsőleg és belsőleg egyaránt sok panaszra alkalmazhatjuk. Külsőleg kiütésekre, kelésekre, duzzadt, gyulladt szemre ajánlott. Belsőleg használva csökkentheti a vérnyomást, vértisztító, javítja az étvágyat, de gyomor-és bélhurut esetén is hatásos.

Az édesgyökér légúti megbetegedések esetén váladékoldó, köptető hatású, de a gyomorproblémákat is enyhíti.

Az édeskömény gyakran használt fűszer, ám a gyomor kellemetlen tüneteit is csökkenti: görcsoldó, szélhajtó, javítja az emésztést és az étvágyat is. Torokgyulladásra öblögetőnek, szemre borogatásnak használatos gyógynövény.

Az ezerjófű elnevezéséhez híven több probléma enyhítésére is szolgál. Serkenti az emésztést, az étvágyat, az epeműködést. Májbántalmakra is ajánlott, vértisztító.

A fehér ürömfű epehajtó, és fokozza a gyomornedv-elválasztást.

fekete nadálytő

fekete nadálytő

A fekete nadálytő gyökere sebekre, fekélyekre, visszeres lábra alkalmazható. Használják továbbá a száj és a torok öblögetésére.

A fodormentalevél idegnyugtató hatása mellett gyomorbántalmakra is ajánlott: görcsoldó, szélhajtó, emésztés-és étvágyjavító.

A füzényfű has-epe és vizelethajtó hatású gyógynövény.

A galagonya virágos ágvége és termése a szív gyógyszere. Csökkenti a vérnyomást, ajánlott szívelégtelenség, érelmeszesedés, koszorúér-bántalmak esetén.

A Gulan levelet kimerültség esetén alkalmazzuk. Jót tesz az idegrendszernek, csökkenti a gyulladásokat, az álmatlanságot, a koleszterinszintet, a 2-es típusú cukorbetegség kellemetlen tüneteit. Szabályozza a vérnyomást, tisztító, zsírégető hatása is van.

A gyermekláncfű vértisztító, vizelet-és epehajtó, májvédő hatású. Fogyasztása cukorbetegeknek előnyös lehet.

A hársfavirágot leginkább megfázásos, influenzás megbetegedés esetén ajánlják, de nyugtató és vizelethajó hatása is van.

A kakukkfű inkább a konyhában használatos, azonban megfázás és hurutok kezelésére is alkalmas, ugyanis köptető, fertőtlenítő hatású. Érdemes öblögetni vele.

A kálmosgyökér vértisztító hatóanyagai mellett az étvágy serkentésére, szélhajtásra is használatos.

A gyulladásgátló kamillavirágot használhatjuk borogatásra, öblögetésre. Görcsoldó, szélhajtó, javítja az emésztést, enyhíti a gyomor-bél- és légzőszervi hurut tüneteit.

A kankalingyökér a megfázásos tünetek megszüntetését segíti elő köptető, nyálkaoldó hatása által.

Az antibiotikus kendert a légző-és húgyszervi megbetegedések esetén használják.

Az ízletes koriander az ízületi gyulladások és a reuma ellen alkalmazható. Hatásos továbbá az emésztés elősegítésére, görcsoldás, gyomorsavhiány, gyomorhurut esetén.

A szintén leginkább fűszerként használt köménymag emésztés-és étvágyjavító, szél-és epehajtó, görcsoldó hatású.

A körömvirággal sebeket, fekélyeket érdemes borogatni.

A közönséges galaj pajzsmirigy problémák esetén ajánlott.

A kutyabenge kérge hashajtó hatású és növeli a gyomor perisztaltikáját.

lenmag

lenmag

A lenmagot hatásosan alkalmazhatjuk székrekedés, gyomorhurut esetén, de összetörve, borogatásként gyulladt testrészekre téve is felhasználhatjuk.

A lestyán gyökere vizelet-és szélhajtó, görcsoldó, emésztésjavító hatású.

A levendula meghozza az álmot, mivel nyugtató hatása van.

A macskagyökér szintén nyugtat, csökkenti a szorongást.

A mályvának levelét és virágát is hasznosíthatjuk. Légúti megbetegedésekre, gyulladásokra, hurutokra használatos gyógynövény.

A máriatövis füve az epe, míg termése a máj megbetegedéseinek kezelésére alkalmas.

A medveszőlőlevél vizelethajtó, húgyúti fertőtlenítő hatású.

A nyírfalevél ugyanezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik, de jó a vesére, köszvényre, reumára, hajhullásra is.

Az orbáncfüvet elsősorban depressziós és neurotikus tünetekre ajánlják. Alkalmas továbbá vérzések, bőrbántalmak kezelésére, vesére, epére, cukorbetegeknek.

Az ökörfarkkóró virága szőke hajra ideális, de megfázásos betegségek esetén is alkalmazzák hurutoldó, köptető hatása miatt. Sebeket is kezelhetünk vele, vizelethajtó, vértisztító gyógynövény.

A pemetefű serkenti az étvágyat, epehajtó hatású.

A porcikafű a vizeletkiválasztó rendszer gyógynövénye. Vizelethajtó, húgyúti gyulladásokra, hólyaghurutra alkalmazhatjuk.

A rozmaringlevél szél-és epehajtó, serkenti az emésztést, oldja a görcsöket, utóbbi miatt különösen alkalmas menstruációs panaszok megszüntetésére, de a klimax tüneteit is enyhítheti.

A somkórófű aranyér, érgyulladás, visszér, vénás elégtelenség kezelésére alkalmas.

A szagosmügefű epe-, máj- és vesebántak enyhítésére szolgál, nyugtató, vértisztító, izzasztó hatású gyógynövény.

A szappangyökér bőrbetegségekre, reumára jó, de nyákoldó, köptető hatása is van.

Hashajtásra alkalmas a szennalevél.

tarackbúza

tarackbúza

A tarackbúza a vizeletkiválasztó rendszer és a légzőrendszer panaszainak enyhítésére használatos, de külsőleg bőrbetegségekre, leginkább pattanásos bőrre ajánlott.

A tölgyfakérget lábizzadás ellen használhatjuk, de vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő hatással is bír.

Az útifűlevél légúti gyulladás, hurutok kezelésére alkalmas, de nehezen gyógyuló sebeket is borogathatunk vele.

A vadgesztenyének levelét, magját és kérgét is felhasználják. Levele hatásos a pattanásos bőr kezelésére, belső vérzések és bélhurut ellen. Magja lassítja a véralvadást, gyógyítja a lábszárfekélyt, visszérgyulladást. Kérgéből fényvédő készítményeket állítanak elő.

A vérehulló fecskefű görcsoldó, epehajtó hatású, a növény nedvével a szemölcsöt, tyúkszemet el lehet távolítani.

A vidrafűlevél növeli az étvágyat.

A ziliz gyomor-, bél-, légcső- és hörghurut kezelésére alkalmas.

A zsálya gyulladásgátló, fertőtlenítő hatású, alkalmazhatjuk izzadás, hasmenés ellen, valamint érdemes öblögetni vele száj-, torok- és fogínygyulladás esetén.

A zsurló húgyúti fertőtlenítő, vizelethajtó, vesekőre, köszvényre, ízületi bántalmak kezelésére alkalmas.

 

Gyógynövények – linkek:

Wikipédia

Házipatika

gyógynövény.lap.hu

Tudatos Vásárló

Gyógynövény Határozó

 

Gyógynövények gyakori panaszokra

 

A különböző megbetegedések, panaszok kezelését gyógynövényekkel is kiegészíthetjük.

 

Bélrendszer

kamilla tea

kamilla tea

Aranyér esetén az alábbi gyógynövények hatásosak: kutyabengekéreg, kamilla, körömvirág, cickafark. Reggel és este fogyasszuk. Fürdőt venni is ajánlott a zsálya, kamilla, cickafark, körömvirág, vadgesztenyelevél, útifű keverékéből. 2 liter teát adunk a fürdővízhez. Kenőcsöt is készíthetünk egy rész körömvirágból és két rész cickafarkból. Borogatást pedig a diófa leveléből érdemes előállítani.

A napi egy csészével elfogyasztott borsmenta tea emésztésserkentő hatással bír.

Felfúvódásra az ánizs, fodormenta, kamilla és kömény ajánlott.

Hashajtó hatású a lenmag, melyet reggel, éhgyomorra érdemes elfogyasztani. Az édeskömény, a kutyabengekéreg is különösen hatásos lehet.

Hasmenés ellen ajánlott az apróbojtorján, lósóskamag, libapimpó, réti füzény és a tölgyfakéreg.

Refluxra az akácvirág és az orbáncfű teáját ajánlják. Az akácvirágból készült tea ajánlott napi mennyisége 1 csésze, ahogy az orbáncfű esetén is, de utóbbit lefekvés előtt érdemes elfogyasztani.

 

Bőrproblémák, haj

csalántea

csalántea

Ekcémára külsőleg ajánlott a diólevélből készített tea, melynek gyulladáscsökkentő hatása van. Utána érdemes orbáncfű krémmel bekenni a felületet, de kamillával is lehet borogatni.

Belsőleg az útifű teáját ihatjuk a probléma megszüntetése érdekében.

Csalánkiütés ellen ajánlott kakukkfüves fürdőt venni. 4 evőkanál kakukkfüvet teszünk egy gézbe, és ezt a forró vízbe helyezzük. Minden nap meg kell ismételni, amíg a gyógyulás be nem következik.

Hajhullás ellen a mezei zsurló és a csalán lehet hatásos akár belsőleg, teáként fogyasztva, akár külsőleg, a haj öblítésére, bedörzsölésre.

A csalán a korpás hajra is alkalmazható, teájával öblítsük ki a hajat, dörzsöljük be a fejbőrt.

A pattanásos bőrt csillapítja a cickafarkból, diólevélből, kamillából, és körömvirágból 1:1 arányban készült főzettel való lemosás. Napi 3-4 alkalommal elegendő elvégezni ezt a műveletet. Hatásos lehet még a csalánból, illetve kakukkfűből készült tea, szintén a terület lemosására.

Pikkelysömörre diólevélből érdemes teát készíteni, és ezzel bekenni a problémás területet. A cickafark, csalánlevél, körömvirág és vérehulló fecskefű (1:1 arányban) teájával való borogatás vagy fürdő is hatásos lehet.

A vérehulló fecskefű szemölcsre is jó, az eltört szárból csepegő nedvet napjában többször kell a szemölcsre cseppenteni.

 

Idegrendszer

citromfű tea

citromfű tea

A fejfájás, migrén ellenszere a napi 1-3 csészényi kakukkfű tea. A rozmaringból főzött ital is hatásos, ám rendszeres fogyasztása nem ajánlott, mert mérgező lehet. A citromfű tea csillapítja a fájdalmat, valamint a fekete nadálytő tinktúrájának a homlokba és halántékba való bedörzsölése is gyors enyhülést hozhat.

Álmatlanságra, alvászavarra a citromfű, macskagyökér, orbáncfű, levendula jelenthet megoldást. Utóbbival érdemes lazító fürdőt is venni lefekvés előtt.

Depresszió esetén az orbáncfű tea ajánlott, lefekvés előtt 1 csésze 6 héten át. Nyugtató hatású a citromfű, az ebből készült teát bátran fogyasszuk! Továbbá a levendula is segítség lehet.

 

Immunrendszer

Allergia esetén az útifűlevél, leginkább a lándzsás útifű hatásos.

Immunerősítésre alkalmas a kakukkfű tea mindennapi fogyasztása.

 

Ízületek

Reumára a kamilla, cickafark és diólevél egyenlő keverékéből készült tea ajánlott. Továbbá érdemes körömvirágkenőccsel kenni a fájó részeket. Mezei zsurlót is használhatunk, vegyünk fürdőt és/vagy minden nap igyunk meg egy csésze zsurlóból készült teát 1 hónapon keresztül.

 

Légzőrendszer

Köptető hatású az édeskömény, hársfavirág, kakukkfű, kamilla, pemetefű, szappangyökér.

Megfázásra a hársfavirág, ziliz, borsmenta, csipkebogyó négyese ajánlott.

Száraz köhögésre a kakukkfűből, kamillából, ökörfarkkóróból, mályvából és zilizből készült tea hatásos.

 

Szív- és érrendszer

galagonya

galagonya

Alacsony vérnyomás ellen ajánlott a bazsalikomfű, csalánlevél, koriander és rozmaring.

Érszűkület esetén a galagonya a jó választás, amit kiegészíthetünk csipkebogyóval is.

Magas vérnyomásra napi egy csésze galagonya tea javallt, de keveréket is készíthetünk szintén galagonyából, cickafarkfűből, zsurlóból. Utóbbit 3 alkalommal fogyasszuk egy nap.

vérhígító a pitypang gyökere teának elkészítve.

Visszérre ajánlott az erdei málnalevél és erdei szederlevél tea fogyasztása felváltva, 1-1 csészével naponta.

 

Vizeletkiválasztó rendszer

Felfázás, húgyúti fertőzés ellen a nyírfalevél, cickafarkfű, medveszőlőlevél, aranyvessző, porcikafű gyógynövényeket ajánlják, valamint sok csalántea fogyasztása javasolt.

Vesekő esetén napi 1-2 csésze nyírfalevél teát érdemes elkortyolni.

 

Gyógynövények gyakori panaszokra – linkek:

Györgytea.hu

gyógynövény.lapok.eu

gyógynövény.lapok.eu

Gyógynövény Határozó

németmarika.eoldal.hu

 

Gyógynövény termesztése otthon

 

gyógynövények az ablakban

gyógynövények az ablakban

Vadon termő és termesztett gyógynövények is vannak, utóbbival, ha kedvünk tartja, mi magunk is foglalkozhatunk, hogy otthonunkban idővel egy természetes patikát hozzunk létre.

A kertben külön részt is elkeríthetünk, de ha csak egy ablaknyi, erkélynyi helyünk van, azt is kihasználhatjuk arra, hogy néhány saját termesztésű gyógynövényünk legyen.

Ahogy a legtöbb növénynél, úgy a gyógynövényeknél is figyelembe kell vennünk a környezeti tényezőket, mint például a napfény, a talaj vagy a víz.

A magok, palánták vásárlásánál mindig érdeklődjük meg pontosan, hogy mik az adott gyógynövény szükségletei, mikor érdemes vetni, ültetni őket. Az alábbi oldalon sok információt gyűjthetünk:

Gazigazító

A gyógynövények többségének szerencsére nincsenek különleges talajigényei, azonban (néhány kivétellel) napfényre nagy szükségük van, ezért érdemes olyan helyet választani nekik, ahol a nap nagy részében éri őket a fény.

A gyökereket tavasz vagy ősz elején, a leveleket virágzás előtt és alatt, a termést érett állapotában, míg a virágot a virágzás kezdetekor gyűjtjük be. Gyógyhatásuk frissen szedve a legjobb, de száríthatjuk is a növényeket vagy felfüggesztve, vagy felaprítva száraz, meleg helyen.

 

Gyógynövény termesztése otthon – linkek:

tuja.hu

Kolibri Kertészet

ETTER Kft.

Budapesti Kertimag Zrt.

szaporítóanyag.hu

 

Gyógynövény termékek, vásárlás

 

A gyógynövények áldásos hatásait rengeteg módon hasznosítják. Teakeverékek, kapszulák, kozmetikai termékek, sőt, cigaretták széles palettáról válogathatunk, ha egy kis természetet szeretnénk belecsempészni mindennapjainkba.

 

Online vásárlás, webáruház:

biokedvenc.hu

vitaminsziget.com

vitalabo.hu

Herbaria webáruház

Naturmarket

hillvital.hu

 

Gyógynövény nagykereskedelem

Naturland Magyarország Kft.

Fitocentrum Gyógytermék Nagykereskedés és Diszkontáruház

MediLine Nagykereskedés

Zöld Forrás Nagykereskedés

HerbaHáz

 

Gyógynövény felvásárlás:

Herbaria

schmidtundco.hu

gyurgyak-herb.hu

fitodry.hu

bumm.sk

 

Még több gyógynövény

 

Gyógynövény könyvek:

Maria Treben Patikája

polc.hu

libri.hu

Régi könyvek

Antikvarium.hu

 

Gyógynövény tanfolyamok, képzések:

Hieronymus Bock Hagyományos Gyógynövényismereti Iskola

Budapesti Corvinus Egyetem

Eszterházy Károly Főiskola

konnektiv.hu

Oktáv

 

5 kérdés, 5 válasz:

 

K: Mit nevezünk gyógynövénynek?

V: A gyógynövények olyan hatóanyagokat tartalmaznak, melyeknek köszönhetően gyógyászati célra használatosak.

 

K: Melyek a gyógynövények hatóanyagai?

V: Alkaloidok, glikozidok, cserzőanyagok, flavonoidok, illóolajok, keserűanyagok, szaponinok, szénhidrátok.

 

K: Mely részüket használjuk fel?

V: A gyógynövények hatóanyagai felhalmozódhatnak gyökerükben, kérgükben, levelükben, hajtásukban, termésükben vagy magjukban, így változó, hogy az egyes növények mely részét használjuk fel.

 

K: Mely panaszok esetén alkalmazhatók hatásosan?

V: Szinte minden egészségügyi, idegrendszeri problémán enyhíteni tudnak.

 

K: Milyen termékek készülnek gyógynövényekből?

V: Például teakeverékek, kapszulák, kozmetikai termékek, sőt, cigaretták.

 

 

 

Forrás:

Wikipédia

Györgytea.hu

Gazigazító

Bálint Gazda

Parrot, Hanna, 1998, Gyógynövények és gyógyteák. Budapest: Merlin Book Agency.

 

Kép forrás:

infoallergy.com

docsskincare.com

foodfitnessfreshair.com

informafrica.com

mirfak.com.au

naturalmedicinalherbs.net

stuartwilde.com

freegreatpicture.com

inquiringchef.com

essentialsurvival.org

ikeahackers.net

 

 

Reméljük tudtunk segíteni.

Kellemes napot!

fk-tudas.hu szerkesztősége

 

A szerkesztő ajánlja, olvasd el az alábbi témákat is:

Mandula

Fenyőfa

Tetkó

Zöldség

UFO

Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel:

Advertisement

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.