A teljes kiőrlésű gabonakészítmények élelmiszerünk egyik tartozéka, különböző gabonákból (búza, kukorica, rizs) készítik el. Egészségre is van hatása.
Tartalomjegyzék:
Teljes kiőrlésű receptek
Teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
Teljes kiőrlésű rozskenyér
Teljes kiőrlésű lisztek
5 kérdés 5 válasz
Teljes kiőrlésű receptek
Nemcsak péksüteményekhez, kenyerekhez használhatjuk fel a teljes kiőrlésű lisztet, hanem más olyan ételekhez is, amiknek a liszt az egyik alapanyaga. Mondjuk rántások vagy habarások elkészítésénél. nézzünk ezek közül kettőt: „Töltött paprika 40 dkg darált sertéshús (fele lapocka-fele comb), 1 db tojás, 1 kis db vöröshagyma, 20 dkg rizs, só ízlés szerint, bors ízlés, szerint 120 g sűrített paradicsom, 1 l víz, (kb) 1 teáskanál édesítőszer, 4 evőkanál teljes kiőrlésű liszt, 4 ek napraforgó olaj, 4 közepes db paprika (tölteni való), 1 teáskanál fűszerpaprika. A paprikákat kicsumázzuk, félretesszük. A hagymát apróra vágjuk, tálba tesszük. Hozzáadjuk a darált húst, a rizst, a tojást, borsot és sót ízlés szerint, és jól átdolgozzuk. A paprikákat megtöltjük vele, ami kimarad, abból gombócokat formázunk. Az olajból és lisztből egy nagy lábasban rántást készítünk. 4 Rádobjuk a pirospaprikát, és a 2-3 dl vízzel kikevert paradicsompürét ráöntjük. Ehhez tovább adagoljuk a vizet, a lényeg, hogy inkább hígabb legyen, mert a rizs ebből fog felvenni. Ha összeforrt, ízesítjük édesítőszerrel és sóval, majd beletesszük a töltött paprikákat és gombócokat. Fedővel letakarva lassú tűzön kb. 1 órát főzzük. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy megpuhult a rizs, vágjunk ketté egy gombócot, és kóstoljuk meg. Miközben fő, ne kevergessük, csak mozgassuk a lábast ide-oda, hogy ne menjenek szét a gombócaink. Főtt burgonyával vagy kenyérrel kínáljuk. Mindössze 500 kcal van egy adagban köret nélkül.” Kelkáposzta főzelék: 40 dkg kelkáposzta, 2 közepes db burgonya, 3 evőkanál teljeskiőrlésű tönkölybúza liszt, 2 ek napraforgó olaj, só ízlés szerint, őrölt fűszerkömény ízlés szerint, 3 gerezd fokhagyma
A káposztát kb 1 cm-es csíkokra vágjuk. A burgonyát meghámozzuk és kb 2×2 cm-es kockákra aprítjuk. Lábasba tesszük őket, megsózzuk, hozzáadjuk a köményt és a fokhagymát is. Felengedjük vízzel, ne lepje el teljesen, mert a káposzta levet enged. Az olajon megpirítjuk a lisztet, és amikor a káposzta összeesett és a krumpli is megpuhult, belekeverjük a rántást.”
/Forrás: nosalty receptek/
nosalty.hu
ritakonyhaja.hu
osszesrecept.hu
Teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
Nem olyan kényes, mint a kenyérbúza, tökéletesen alkalmazkodik a környezetéhez, jó szárazságtűrő. Megterem bármilyen talajon. A belőle készült liszt gazdag magnézium, foszfor, és szeléntartalommal rendelkezik. Alacsonyabb a szénhidrát tartalma ezért a cukorbetegek étrendjébe is beilleszthető. Jótékonyan hat az idegrendszerre, hála az esszenciális zsírsav-tartalmának. Rozstartalma gazdag, Tele van B és E vitaminnal. Segít megelőzni a rák és a szívproblémák kialakulását. Napi 10-15 dekagramm teljesörlésű tönkölykenyér biztosítja az ember napi aminosav, vitamin- és ásványianyag szükségletét. Tönkölylepény: Hozzávalók: 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt, 2-2,5 dl víz, só, egy kiskanál olaj, Elkészítés: a liszthez folyamatos keverés mellett adjuk hozzá az összes vizet, majd hagyjuk állni egy órát, a keveréket. Pihentetés után adjuk hozzá az olajat, majd jó minőségű serpenyőben süssük ki a lepényeket. A jó lepény 2-3 mm vastag, melynek mindkét oldalát jól megsütöttük. Sütés után bedörzsölhetjük fokhagymával, fogyaszthatjuk friss paradicsommal, kecskesajttal.
/Recept forrása mindmegette.hu/
mindmegette.hu
jomagyar.hu
bionom.hu
Teljes kiőrlésű rozskenyér
A rozskenyér tartalmazza azokat az ásványi anyagokat és vitaminokat, amire az embernek szüksége van. Egy szelet (kb 63 g) 120, 63 g kalciumot (kcal), 3, 13 g fehérjét, 22, 5 g szénhidrátot, 0, 63 g zsírt tartalmaz. 60 és 85 % közötti a búzaliszt, 15 és 40 % közötti a rozsliszt aránya. Hátránya hogy nagyobb a sikértartalma, ezért nehezebb és tömörebb ezért viszonylag nehezebben emészthető, mint a sima lisztből készült kenyér. Finom rozskenyér: Alapanyagok: 15 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt, 15 dkg világos rozsliszt, 15 dkg rozslisztből készült kovász, 3 dl langyos víz, 10 gramm friss élesztő, 1 kiskanál só, 1 evőkanál barna cukor. Az alapanyagokat összedolgozom, és másfél órán át kelni hagyom. Ekkor alaposan lisztezett deszkán két lapos cipót formálok belőle, és sütőpapíros tepsire helyezem őket. További egy órát kelni hagyom, majd 220 fokra előmelegített sütőbe tolom, a hőmérsékletet 15 perc múlva 190 fokra mérséklem, és kb. további 20 percig sütöm, vagy amíg a cipók alja kopogtathatóvá nem válik.
/Recept: origo.hu/
tutireceptek.hu
jokenyer.hu
osszesrecept.hu
Teljes kiőrlésű lisztek
A teljes kiőrlésű, lisztek azok a lisztek amik tartalmazzák a búzaszem külső rétegeit valamint a csírát is. A búzalisztnek három fő típusa van: finomliszt, fogós liszt, kenyérliszt. A finomliszt szemcsemérete apró, korpatartalma alacsony, színárnyalata világos. Elsősorban cukrászati termékeket és a péksüteményeket állítanak elő belőle. Háztartásokban habarásokhoz, rántásokhoz lisztszórásokhoz, panírozáshoz, palacsintatésztába, valamint kalácsokhoz, kelt tésztákhoz és süteményekhez használják. A fogós rétes- vagy grízes liszt érdesebb tapintású, mint a finomliszt, szemcsemérete nagyobb. Mivel sikértartalma az őrlés folyamán kevésbé károsodik, ezért elsősorban olyan termékeknél használják fel, ahol elsőrendű követelmény a jó sikérminőség. A réteslisztet elsősorban pogácsák, piskóták, gyúrt és kevert tészták készítésére használják. Alkalmas panírok készítésére is. A kenyérlisztek több héjrészt tartalmazó sötétebb árnyalatú lisztek. A sütőiparban használják fel különböző kenyérfajták sütéséhez.
tudatosvasarlo.hu
egeszseg.keva.hu
mindenmentes.hu
5 kérdés 5 válasz
1 Mire használhatunk teljes kiőrlésű liszteket? Főzésez, sütemények készítéshez.
2 Miért jó a tönkölybúzaliszt? Magasabb a kalcium és foszfor alacsonyabb a szénhidrát tartalma.
3 Mit tartalmaz a rozskenyér? Ásványi anyagokat és vitaminokat.
4 Miket tartalmaz a teljes kiőrlésű liszt? A búzaszem külső rétegeit és a csírát.
5 Milyen főbb liszttípusok vannak? Finomliszt, fogós liszt, kenyérliszt.
Reméljük cikkünk segítségükre volt!
Szép napot kíván az fk-tudas.hu szerkesztősége
A szerkesztő ajánlja, olvasd el te is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: