Wine
Angol szó, magyarul “bort” jelent. Az informatikában, a zenei életben és a hétköznapi életben éppúgy találkozhatunk ezzel a szóval, mint alkohol tartalmú itallal. Ezekről a témákról fog szólni ez a szócikk.
- A Wine egy szabad szoftver, amely GNU licenc.
Neve szójáték: „bor” a jelentése, a rövidítése Wine Is Not an Emulator. A Wine nem Emulator, hanem egy kompatibilitást biztosító réteg. Azoknak ajánlják ezt a szoftvert, akik Linuxot használnak a gépükön, és csak Windows-on működő szoftverrel rendelkeznek. Ez program lehetőséget biztosít Microsoft Windows programok futtatására Unix alatt.
A Wine projekt 1993-ban indult, majd 2008-ban jelent meg a Wine 1.0 verziója. A Wine 1.7.3. fejlesztői kiadása már kapható, letölthető a forrása.
További információk:
- Bor
Alkoholtartalmú ital, amely erjesztett szőlőből, vagy más gyümölcsből készül. Szüret után a szőlőszemekből kipréselik a levet (régen taposták), a mustot, majd hordókba töltik. A hordóban élesztőgombák hatására erjedni kezd a must, amelyet átfejtenek tiszta hordókba.
A bor története
Már i e. 6. évezredben készítettek bort. Majd az ókorban is főként vallási célokra használták. A bor istene Dionüszosz volt a görögöknél, Bacchus a rómaiaknál. Már a zsidó vallási szertartásoknál is jelentős szerepet töltött be. A borkultúra elterjesztése valószínűleg a föníciaiaknak köszönhető. (Robert Ballard fedezett fel két föníciai hajóroncsot a Földközi-tengeren.) Az ókori Római Birodalomban jelentős szőlőkultúra, világhírű borvidékek terültek el. A rómaiak ültettek szőlőt Bordeaux, Trier, Colchester környékén. A középkorban a papság támogatta a borkészítést, mert a miséhez szükség volt rá.
Magyarországon is régóta termesztenek szőlőt, így bort is készítenek. Mátyás király uralkodása idején már Európa egyik leghíresebb szőlőtermelő országa voltunk. Az éghajlat nagyon kedvezett a szőlőtermesztések.
a.) Szőlőfajták
Európai borszőlőfajták: Pinot noir, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Kékfrankos, Merlot. Másfajta szőlőből is készülnek borok. Más kontinenseken is, pl. Argetínában, Chilében, stb. A bor minőségét befolyásolják az éghajlat, a hőmérséklet, a csapadék, a napsütéses órák száma, s hogy milyen a domborzat, stb.
b.) A borok osztályozása
A borok osztályozását rendelet szabályozza. Az európai borokat általában régiónként kell besorolni, míg a nem európai borokat a szőlőfajta szerint kell besorolni.
Borfajták:
aszúbor, barrique, cuvée, egyszerű fajbor, jégbor, pezsgő, gyümölcsbor, likőrbor, borkülönlegességek: méz-, akác-, csipkebogyó-, rizsbor, stb.
Szín szerint megkülönböztetünk fehér, vörös és rozé bort.
Cukortartalom szerint: száraz, félszáraz, félédes, édes.
Borfajták:
asztali bor, tájbor, minőségi bor, védett eredetű bor, tokaji borkülönlegességek
c.) A bor összetevői
alkohol kb. 8, 5-14%, cukor, amely az élesztőgombák hatására átalakul alkohollá, savak: borkősav 1-5g/l, almasav 0-8 g/l, tejsav, citromsav, csersav, tannin: alapvetően befolyásolja a bor ízét, fanyar ízt ad neki, glicerin: a bor testességét befolyásolja, és víz
Borvidékek Magyarországon
22 borvidéket tartanak nyilván Magyarországon.
7 régióban 22 borvidék található: balatoni, dunai, egri, észak-dunántúli, pannon, soproni, tokaji borvidékek.
A történelmi borvidékek régen kialakult (középkori oklevelekkel, szabályzatokkal) területek, melyek neve ránk maradt. A leghíresebb a Szerémség, a baranyai, pozsonyi, soproni, budai egri stb. borok voltak. A borkedvelő „közönség”, a nemesség, majd a jobb módú polgárság volt. Ma nemzetközi szinten kiemelkedő a tokaji borvidék.
Napjainkban egyre jobban terjed a borturizmus, melynek keretében szervezett bortúrákat ajánlanak pl. az utazási irodák. Nem mindegy, milyen ételhez milyen bort iszunk. E túrák keretében a vendégek megismerhetik, megtapasztalhatják az egyes borok ízvilágát. Ma már képzett szomeliéket alkalmaznak egyes éttermek. A borszaküzletek polcain nemcsak magyar, de külföldi borokat is árulnak. A nagyobb áruházak is rendszeresen mutatnak be borokat, illetve számos akció keretében lehet megvásárolni azokat. Sőt a ma népszerű fesztiválok keretein belül szinte minden évszakban rendeznek borfesztiválokat. Pl. badacsonyi borhetek, Budapesten a várban a borfesztivál stb.
http://www.magyarfold.eoldal.hu
3. Grandpa’s Wine együttes
Bársony Zoltán – gitár, ének, vokál, ütős hangszerek
Szurma Dávid – gitár, ének, vokál
Tóth Zoltán – basszgitár, gitár, vokál
Pribék Péter – ének, vokál
Grandpa’s Wine – Mégse
(dalszöveg)
Nagy szavak és nagy találkozások,
Hosszú éjszakák után még hosszabb józanodások,
Elcsattant csókok és pofonok után nagy szabadkozások,
Talán nem is lenne rá jogom, de csak hogy tudjátok, én nem haragszom rátok.
Hogy ha jóban vagy valakivel, a szép emlékek, hogyha rosszban, akkor a rosszak
Maradnak meg, ne hidd el, az emberek ekkorákat nem változnak,
Ettől tartunk ott, ahol tartunk, hogy odatartjuk a másik arcunk és
Nem érdekel, hogy ki mit mond, nekünk is megvan a saját harcunk.
Tudod, én inkább táncolok vékony jégen, mint a penge élén.
Mindenkinek csak egy élete van, hogyha hagynátok, én élném,
Ha érdekelne a véleményed, hát hidd el, hogy kikérném.
De ha nem teszem, amihez kedvem van, azt bánnám a legvégén.
Mert te mondtad már nekem párszor azt, hogy oké aztán mégse.
Aztán mégis, aztán mégse, vajon el vagyunk-e már késve.
Jó lenne tökéletesnek lenni, de hát nem vagyok szent én se.
Mindenkinek az élete során van pár jó nagy tévedése.
Reméljük, tudtunk segíteni.
További szép napot kíván az fk-tudas.hu szerkesztősége!
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: