A som (Cornus mas)egy igen magas C-vitamin tartalmú gyümölcs. Az apró, piros, fanyar ízű gyümölcsökből lekvár, szörp, sőt pálinka is készíthető. A „som” szóról még Som Lajos neve is eszünkbe juthat.( A rockzene kedvelőinek talán inkább Ő, mint a növény)
Húsos som
Magyarországon ez a somfélék (Cornaceae) családjába tartozó növény a Nyírségben és Szatmárban található nagyobb számban. A szárazságot igen jól tűrő bokor 2,5-4 méter magasra nő, 5-10 cm-es levelei tojásdad alakúak és fényesen zöldek. Szereti a napfényt, mégis, már egészen korán, március elején virágzik, de akár már februárban is hozhat virágokat. Virágai aprók és sárgák, sok pollennel és nektárral, ezért aztán a som az év egyik legkorábbi mézelő növénye.
Erdőkben, cserjésekben találhatunk leginkább sombokrot, amelynek piros tojásdad termése szeptember környékére érik be. A som csonthéjas gyümölcs, a húsa piros színű, fanyar ízű.
A som C-vitaminban gazdag, magas cukor tartalmú (fruktóz és glükóz) gyümölcs, emellett pektint, festékanyagokat, illatanyagokat és almasavat tartalmaz. Igen jó immunerősítő, javítja a szervezet ellenálló képességét.
A somot az ember régóta fogyasztja. Lekvárt, befőttet, szörpöt készítenek belőle, fogyasztják aszalva és frissen is. A friss gyümölcs túlérett állapotában a legfinomabb. Édes-savanykás, fanyar ízét sokan szeretik. Egyes vidékeken még bort is készítenek, sőt, pálinkát is főznek belőle.
A zöld, még éretlen somot borecetben vagy sós vízben elrakva a kapribogyóhoz hasonló ízt kapunk.
Somlekvárt a következő módon készíthetünk:
Az érett somról a szárakat lecsípve megmossuk, majd megfőzzük. Ha puhára főtt, leszűrjük, de a levét nem érdemes kidobni, mert szörp készíthető belőle, 1 liter léhez 1 kg cukrot számítva átfőzzük, majd üvegekbe töltve száraz dunsztba tesszük és ott hagyjuk kihűlni.
A puhára főzött gyümölcsöt átpasszírozzuk, (a csonthéjas magoktól így szabadulhatunk meg legkönnyebben) majd egy kg sűrű masszához 1 kg cukrot adva állni hagyjuk addig, amíg a cukor elolvad. Ekkor elkezdjük főzni, addig, amíg az általunk kívánt sűrűséget eléri. A kész lekvárt a szokott módon üvegekbe töltjük, az üvegeket lezárjuk és száraz dunsztba téve hagyjuk kihűlni a lekvárt. Mivel fanyar íze miatt sok cukrot igényel, tartósítószert nem kell hozzá adni, mivel a cukor tartósítja.
Linkek:
Somfa
A somfa igen kemény fa, így sokrétű a hasznosítása. Sétapálcát, ernyőnyelet faragnak belőle, de dísztárgyak és más használati tárgyak készítésére is alkalmas. Igen keresett fa az asztalosok körében. A somfa Észak-Ázsiából került Európába, de ma már hazánkban is őshonos faként tartják számon. Erre utalnak családnevek és helységnevek egyaránt. (Somoskőújfalu, Somberek, Som, Somogy)
A különböző somfák különböző színükről ismerhetők fel legkönnyebben. A fehér som ágai kláris pirosak, a dúsvirágú som, amely Virginiából származik, csokoládébarna, a vörösgyűrűs som, ahogy a nevéből is kitűnik, vörös gyűrűiről ismerhető fel , de fehér virága és fekete gyümölcse is jellemzi.
Magyarország leghíresebb somfája az Észak-Alföldön található, Császló község határában. A 150 éves fa 1989 óta védetté van nyilvánítva.
www.facebook.com/pages/Somfa cukrászda
www.budapest.iranyitoszam Somfa köz
Som község
Som község Somogy megyében, a Balatontól néhány km-re helyezkedik el. A falunak 240 lakóháza, 729 lakosa van. Első írásos emlék a faluról 1229-1231-ből származik, amikor is a Tibold-nemzetség ősi birtokaként említik.
Híres szülötte Iványi -Grünwald Béla festőművész, aki 1867-ben látta meg a napvilágot. (Székely Bertalan és Lotz Károly tanítványa).
A község neves programja 2008 óta az „Asztali örömök Somogyban” rendezvénysorozat részeként a somi „süti-fesztivál”, amely június utolsó szombatján kerül megrendezésre minden évben.
Linkek:
www.foldhivatalok.geod.hu/telepules
Som Lajos
Som Lajos a Piramis együttes alapítója és egykori basszusgitárosa Budapesten született 1947. október 1-én.
A hatvanas évek közepén kezdett zenélni. Először a rekord nevű zenekarban játszott, majd a Neotonhoz igazolt,ahonnan a hetvenes évek elején a Taurushoz került , ahol együtt játszott Radics Bélával, Brunner Győzővel és Balázs Fecóval.
A Piramist 1974-ben alapította. Amikor 1985-ben a Piramis feloszlott, megalapította a Senator együttest, Takács Tamással, Giger Károllyal és Varga Lászlóval. A Senator 2 évig működött.
A kitűnő zenész az utóbbi években inkább botrányaival, mint zenéjével hívja fel magára a közönség figyelmét.
Linkek:
Remélem, tudtunk segíteni.
Szép napot kíván:
az FK-Tudás csapata
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel:
Som(a)
Soma nem a somról kapta a nevét, így nem írhattam ide. 🙂