Labdarúgás, foci, futball a világ egyik legnépszerűbb labdajátéka.
Tartalomjegyzék:
Története
Már az ókori Rómában is volt olyan labdajáték, amit a labdarúgás ősének lehet tulajdonítani. Harpastum ez volt a neve, bár inkább ez egy rögbiféle játék volt. A középkorban rengeteg labdajátáték létezett, de ezeknek a szabályai nagyon eltérőek voltak. Az első olyan játék aminek rögzített szabályai és rögzített méretű pályája volt, 1400 körül Firenzében játszották. Neve calció. A 19. század közepén különválasztották a rögbit a futballtól, akkor rögzítették a modern szabályoknak az alapjait. 1848-ban a Cambridge-i Szabályokként foglalták írásba. De ezeket a szabályokat még nem fogadták általánosan el. Így még a labdarúgásnak a különböző formáit játszották. 1862-ben John Charles Thring alkotta meg az első szabálykönyvet. Az Angol Labdarúgó-szövetség(The Football Association, The FA) első gyűlése: 1863. október 26. 1885-ben megalakult az International Football Association Board, Anglia, Skócia, Wales és . Írország részvételével. FIFA (Fédération Internationale de Football Association) 1904-ben alakult Párizsban és a tagjai 1913-ban beléptek a International Football Association Boardba.
Napjainkban az egész világon amatőr és profi szinten játszák a labdarúgást. A FIFA 2001-es adatai alapján több mint 240 millió ember rendszeresen focizik. A népszerűségét jellemzi, hogy a hölgyek között is népszerű játék. Már 1895-ben Londonban megrendezték az első női labdarúgó mérkőzést. Ennek ellenére az első női klub 1916-ban alakult meg Franciaországban.
A labdarúgás szabályai:
Játéktér.
A játéktér borítása:
Természetes és mesterséges borításon is lehet mérkőzéseket játszani.
A mesterséges borításnak zöld színűnek kell lenni.
A játéktér jelölései:
A játéktérnek téglalapalakúnak kell lennie. Vonalakkal jelölik. Ezek a vonalak ahhoz a területhez tartoznak, amelyet határolnak. A két hosszabb határoló vonalat oldalvonalnak, a két rövidebb vonalat kapuvonalnak nevezzük. A játékteret két térfélre osztja a felezővonal, amely a két oldalvonal felezőpontját köti össze.
A felezővonal felezőpontjában van a kezdőpont a kezdőpont körül 9,15 m sugarú kör húzódik.
A sarokívtől mért 9,15 m-es távolság megjelölhető a kapuvonalra és az oldalvonalra merőlegesen, a játéktéren kívül. Ezek a jelek a szögletrúgás elvégzése esetén biztosítják, hogy a védő játékosok erre a távolságra vonuljanak vissza.
Méretek
Az oldalvonal hosszának nagyobbnak kell lennie a kapuvonal hosszánál.
Hosszúság (oldalvonal): legalább 90 m legfeljebb 120 m
Szélesség (kapuvonal): legalább 45 m legfeljebb 90 m
Minden vonalnak egyforma szélesnek kell lenni, és ez a szélesség legfeljebb 12 cm lehet.
Nemzetközi mérkőzések
Hosszúság: legalább 100 m legfeljebb 110 m
Szélesség: legalább 64 m legfeljebb 75 m
A büntetőterület
A kapuvonalra merőlegesen egy-egy vonalat kell húzni 16,5 m-re mindkét kapufa belsejétől. Ezek a vonalak 16,5 m hosszúságban nyúlnak be a játéktérre, és a kapuvonallal párhuzamos egyenessel vannak összekötve. E vonalakkal és a kapuvonallal határolt területet büntetőterületnek nevezzük.
Mindkét büntetőterületen belül egy büntetőpontot kell megjelölni 11 m-re a kapuvonal felezőpontjától a kapufák között és azoktól egyenlő távolságra. Mindkét büntetőponttól 9,15 m sugarú körív húzódik a büntetőterületen kívül.
Zászlórudak
Mindegyik sarokban egy 1,5 m-nél nem rövidebb, nem hegyes végű, tetején zászlóval ellátott zászlórudat kell elhelyezni. Zászlórudak helyezhetők el a felezővonal mindkét végén legalább 1 m-rel az oldalvonalakon kívül.
A sarokív
Minden szögletzászlórúdnál egy 1 m sugarú negyed körívet kell húzni a játéktéren belül.
A kapu
Mindkét kapuvonal közepén egy kaput kell elhelyezni. A kapuk két függőleges kapufából állnak, amelyek a szögletzászlórudaktól egyenlő távolságra vannak, és egy vízszintes keresztléccel vannak összekötve. A kapufáknak és a keresztlécnek fából, fémből vagy más engedélyezett anyagból kell készülniük. A kapufáknak és a keresztlécnek négyzet, téglalap, kör vagy ellipszis alakúnak kell lenni, és nem veszélyeztetheti a játékosokat. A kapufák közötti távolság 7,32 m, a keresztléc alsó éle 2,44 m-re van a földtől.
Labda
• gömbölyű
• bőrből vagy más alkalmas anyagból készült
• a kerülete 70 cm-nél nem több és 68 cm-nél nem kevesebb
• a mérkőzés kezdetén a súlya nem több 450 g-nál és nem kevesebb 410 gnál
• a benne levő levegőnyomás (tengerszinten) 0,6-1,1 atmoszféra (600-1100 g/cm3) között van.
A játékosok száma:
A játékban két csapat vesz részt, legfeljebb 11-11 játékossal, ezek közül 1-1 a kapus. A mérkőzés nem kezdhető el csapatonként 7 játékosnál kevesebbel.
A mérkőzés időtartama:
Félidők:
A mérkőzés két egyenlő 45 perces félidőből áll, hacsak a játékvezető és a két csapat kölcsönösen másként nem egyezik meg. Bármely megegyezésnek, amely a játékidőt megváltoztatja (például mindkét félidőt az elégtelen világítás miatt lerövidítik 40 percre), a játék megkezdése előtt kell megtörténnie, és alkalmazkodnia kell a versenyszabályokhoz.
Gól elérése:
Gól akkor van, amikor a labda teljes terjedelmével áthalad a kapuvonalon a kapufák között és a keresztléc alatt, feltéve, hogy a gólt elérő csapat előzően nem követett el szabálytalanságot és a támadó játékos nem kézzel ütötte be vagy sodorta be a labdát, kivéve a kapust aki saját büntetőterületéről juttatta kézből a kapuba a labdát.
A győztes csapat
Les
A leshelyzet önmagában nem szabálytalanság.
A játékos leshelyzetben van, ha közelebb van az ellenfél kapuvonalához, mint a labda és az utolsó előtti ellenfél
A játékos nincs leshelyzetben, ha saját térfelén van vagy azonos szintben van az utolsó előtti ellenféllel vagy azonos szintben van az utolsó két ellenféllel.
Szabálytalanság
Leshelyzetben levő játékos csak akkor büntetendő, ha abban a pillanatban, amikor a labda érinti egyik csapattársát, vagy csapattársa megjátssza a labdát, a játékos a játékvezető véleménye szerint aktívan részt vesz a játékban úgy, hogy:
• beavatkozik a játékba vagy
• zavarja az ellenfelet vagy
• előnyt szerez a leshelyzetből.
Nem szabálytalanság
A lesnél nincs szabálytalanság, ha a játékos a labdát közvetlenül:
• kirúgásból vagy
• bedobásból vagy
• szögletrúgásból kapja.
Szabálysértések és büntetések
Egy les szabálytalanság esetén a játékvezető közvetett szabadrúgást ítél az ellenfél csapata javára, arról a helyről, ahol a szabálysértés történt
Játékvezető:
A játékvezető hatásköre
Minden mérkőzést egy játékvezető vezet, akinek korlátlan joga, hogy azon a mérkőzésen érvényt szerezzen a játékszabályoknak.
Jogai és kötelezettségei
A játékvezető asszisztensek
Kötelességei
A mérkőzésre két játékvezető asszisztenst kell kijelölni, akiknek kötelessége – a játékvezetői döntések elsődlegességének sérelme nélkül – hogy jelezzék:
- • amikor a labda teljes terjedelmével elhagyta a játékteret
- • melyik csapat jogosult szögletrúgásra, kirúgásra vagy bedobásra
- • amikor egy játékos leshelyzete miatt büntethető
- • a játékoscsere szándékát
- • az olyan sportszerűtlenséget vagy más incidenst, amit a játékvezető nem láthatott
- • ha szabálytalanság történt, és a játékvezető asszisztens jobban láthatja a játékvezetőnél (beleértve a büntetőterületen elkövetett szabálytalanságokat)
- • büntetőrúgás esetén, hogy a kapus előrelépett-e a rúgás előtt és hogy a labda áthaladt-e a vonalon.
További feladatai:
További infó:
Edzésterv Labdarúgás
– erő és állóképesség
– sebesség és robbanékonyság
– rugalmasság, bemelegítés és nyújtás
– agilitás
– táplálkozás
Linkek:
Labdarúgó eredmények:
5 kérdés – 5 válasz
K: – Mi volt a labdarúgás ősének a neve
V: – Harpastum
K: – Cambridge-i Szabályokat mikor foglalták írásba?
V: – 1848-ban.
K: – Milyen hosszú az oldalvonal?
V: – Legalább 90 m legfeljebb 120 m.
K: – Mi a játékvezető hatásköre?
V: – Korlátlan joga, hogy azon a mérkőzésen érvényt szerezzen a játékszabályoknak.
K: – Mekkora a sarokív?
V: – 1 m sugarú negyed körív.
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége
A szerkesztő ajánlja, olvasd el ezeket a témákat is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: