A buborék általában csak pár pillanatig marad meg; lebeg a levegőben – hiszen felülettel érintkezve kipukkad -; mégis rengeteg gyermek kedvenc játéka. Szerkezete, fizikája rengeteg felnőttet is rabul ejt.
Szappanbuborék
A szappanbuborékok szappanos vízből képződnek; ha a szappanos vízbe levegőt juttatunk; a szappanos víz vékony, színes hártyát képez a levegő köré; és és színjátszó felületű gömbalak képződik. Nem túl tartós jelenség, hiszen valamely felülettel; hirtelen levegőmozgással érintkezve; vagy akár bármely felületérintés nélkül; ‘magától’ a buborék szétpukkad.
Ennek fizikai háttere, hogy a buborékhártya tulajdonképpen vékony vízrétegből áll; amit két oldalról felületaktív szappanmolekulák vesznek körül. Ezek a szappanmolekulák hidrofil (vízzel elegyedő) fejből és egy hidrofób (vízzel nem elegyedő) farokból állnak. A hidrofil fej stabilizálja voltaképpen a buborék alakját, mert ezek a fejek vízbe merülnek, hidratálódnak, és lecsökkentik a víz felületi feszültségét.
A buborék kipukkad, ha megzavarjuk a hidrofób farok elrendeződését; ha valamely felülettel érintkezik; illetve kipukkad magától is, ennek fizikai háttere, hogy a vízmolekulák elpárolognak és megszűnik a buborékban a molekulák folytonossága.
Fizikai kísérletek szappanbuborékokkal:
Buborékos játékok az interneten
http://ajanlo.kapu.hu/jatekok/post.php?id=80g95b02326b014c3d3
http://buborek.jatek-online.hu/
http://buborekos-jatekok.b11.hu/
http://buborekos.jatekok7.com/
http://ajanlo.kapu.hu/jatekok/post.php?id=748gf9adfb2d7c9519de
http://golyos.jatek-online.hu/
http://buborek-jatekok.jatekok8.hu/
Buborékfólia
A buborékfólia az egyik legismertebb műanyag csomagolóanyag a mindennapi életben. Védi az árút az esetlegesen felmerülő sérülésektől, szennyeződésektől.
A buborékfóliát hivatalosan polietilén légpárnás fóliaként emlegetik, és ezt használják leggyakrabban ütésre érzékeny, sérülékeny termékek becsomagolására. A buborékfólia az egyik legjobb védő-; párnázóanyag a műanyag habok mellett.
Használata rendkívül ideális, szabálytalan alakú; illetve törékeny tárgyak, termékek csomagolására; mert a buborékfólia csökkenti a tárgyak rázkódását; tompítja a tárgyat érő ütések nagyságát, igény szerint tekergethető, vágható; és kiváló felületvédelmet biztosít. Elősegíti a törékeny tárgyak biztonságos szállítását, védi a tárgyakat a hidegtől és a melegtől; hiszen jó a szigetelő hatása.
Kereskedésekben igény szerint 10-150 m-es hosszúságban és különböző vastagságban kapható.
Buborékfólia kereskedések:
http://www.csomagoljunk.hu/csomagolasi-kiegeszitok
http://www.bmppackaging.hu/termekek/stretch folia
http://www.argep.hu/trend/BUBO/Buborekfolia.html
http://www.orangebox.wlap.hu/hu/orangebox/legparnas-folia/
Buboréklámpa
A PUFF-BUFF márka fémjelzésével ellátott modern, alternatív lámpák tervezői az 50-es, 60-as évekből merítenek ihletet; de a legmodernebb technikát hívják segítségül a gyártás során.
A márka, és a termékek sajátossága, hogy a lámpatest és a csillár vékony membránjai levegővel töltöttek; akár egy buborék; ezáltal ellenállóbbak a nagyobb nyomás hatására.
A Puff-Buff márka 2005 óta hódít a piacon; az ötletgazda a lengyel Anna Siedlecka enteriőrtervező és Radek Achramowicz építész.
http://www.lakaskultura.hu/kitekinto/buboreklampak-es-felfujt-csillarok-5713
További információk a témában:
http://kepguru.hu/hatterkepek/cimke/buborek
http://index.hu/tudomany/2010/06/10/rajottek hogyan pukkad ki a buborek/
http://m.videosmart.hu/video/fizikai-alaptorvenyek-arkhimedesz-torvenye
http://klassdsign.com/2011/05/09/zsinor-es-buborek/
http://www.trendguide.hu/?targyak/225-zsinor-es-buborek
http://www.nlcafe.hu/forum/?fid=441&topicid=153692
http://www.lampanet.hu/dekoracios-lampak.html
Bízunk abban, hogy mindenki talált új, érdekes és hasznos információt a témában!
Szép napot!
És végezetül:
-Kik laknak a szódavizben?
-?
-Buborék!
🙂
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: