A világóra a pontos időt mutatja a világ különböző pontjain.
Tartalomjegyzék:
A világóra célja
A világóra tehát nem közönséges óra, hisz az átlagos órák általában egyetlen meghatározott hely idejét mutatja. Vagyis egyszerre csak egy időt mutatnak az átlagos órák. A világ különböző pontjain másképp mérik az időt, ugyanúgy órában, de ha például Budapestről Londonba utazunk, Londonban nem annyi lesz az idő, mint amennyit a karóránkon látunk.
Bolygónkat úgynevezett időzónákra osztották fel, mégpedig 24-re. Minden időzónát a koordinált világidőhöz (Coordinated Universal Time- UTC) viszonyítják. A 0 meridián a London közelében elhelyezkedő Greenwichi Csillagvizsgálón áthaladó főkör, korábban Greenwichi középidőnek (Greenwich Mean Time- GMT) nevezték.
Ahhoz, hogy tudjuk mennyi az idő egy távolabbi országban tudnunk kell, hogy melyik időzónában található, aztán kiszámolhatjuk. A világóra ezt könnyíti meg számunkra, azáltal, hogy az általunk kiválasztott helyek idejét egyszerre mutatja. Mai modern korunkra, egy számítógép, vagy mobiltelefon segítségével, a világ bármelyik nagyobb városában tudhatjuk a pontos időt. Ez nagyon hasznos, ha el akarunk utazni valahová, vagy munkánk utazással vagy nemzetközi érdekeltséggel kapcsolatos. Főleg akkor hasznos, ha például egy másik országba utazunk egy konferenciára, ahová időben kell odaérnünk.
A világ számos pontján vannak nyilvános világórák, az egyik Berlinben található, az Alexanderplatz elnevezésű téren. Magyarországon is van kiállítva egy mégpedig Gyulán.
A Berlini Alexanderplatzon található világóra
Világóra-pontos idő
A feltüntetett oldalakon asztali számítógépünk segítségével megtekinthetjük számos helyiség idejét, megkereshetjük az kiválasztott helyet és idejét. A WHO világórája pedig nemcsak az időt, hanem a demográfiai mutatókat is közli.
Világóra letöltés
Ingyenesen hozzáférhető világórákat tölthet le asztali számítógépére és mobiljára is.
Világóra térkép
A feltüntetett térképen időzónák is fel vannak tüntetve, így látható, hogy melyik ország, milyen időzónában helyezkedik el.
5 kérdés, 5 válasz
Mi az a világóra?
A világóra egyszerre mutatja a világ több pontjának idejét.
Miért jött létre?
A világ 24 időzónára van felosztva, egy másik időzónában pedig nem annyi az idő, mint amelyikben élünk.
Mihez viszonyítjuk az időzónákat?
A 0. greenwichi főkörhöz.
Hogyan tudunk hozzáférni egy világórához?
Világórákhoz hozzáférhetünk asztali számítógépünkön és mobilunkon, de némely országokban akár tereken is láthatunk világórákat.
Miért hasznos a világóra?
Főleg olyan esetekben vehetjük nagy hasznát, ha tevékenységünk több időzónával is kapcsolatos.
Kép forrás
www.123rf.com, www.timeanddate.com, www.programming.de, win.cutephp.com,4browser.com
Forrás
Reméljük tudtunk segíteni. Szép napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége.
Szerkesztő ajánlja olvasd el a következő témákat is
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: