Az esztétikus külsőhöz az ápolt kéz is hozzátartozik. A nők körében hihetetlen gyorsasággal terjedt el a műköröm, mely által tartósan szépek lehetnek körmeink.
Tartalomjegyzék:
Előnyei és hátrányai
Fajtái
Formái
Díszítése
Kellékei
Webshopok
Tanfolyamok
Állások
Blogok
A műköröm előnyei és hátrányai
Előnyei
Sokan küzdenek gyenge, beszakadt körmökkel, melyeket szerkezetüknél fogva megnöveszteni sem tudnak, azonban a műkörömmel megerősíthetők, meghosszabbíthatók ezek a puha körmök is. Különösen ajánlott viselése azoknak, akik rágják körmeiket, mert segítségével leküzdhető ez a rossz szokás.
A természetes köröm gondozása sok időt vehet igénybe. Könnyen letörhet, formáját folyamatosan alakítani kell, a lakkozás pedig hamar lekophat. A műköröm sokkal erősebb anyag, mely nagyon jól viseli a külső hatásokat, így tartós megoldást nyújt különösebb odafigyelés nélkül is.
A műkörömnek rengeteg formája, fajtája van, melyeknek csak a képzelet szabhat határt. Léteznek egészen egyszerű körmök, melyeket alig lehet megkülönböztetni a természetestől, de találkozhatunk egészen extravagáns variációkkal is. Mindenki megtalálhatja a stílusához illőt, melyet a szakember olyanra készít el, amilyennek az meg lett álmodva, így mindig elégedettek lehetünk a látvánnyal. Azonban ha megunnánk, akár ki is lakkozhatjuk. A körömlakk sokkal tovább marad fent rajta, mint a természetes körmön.
Hátrányai
Nagyon fontos, hogy jó szakembert válasszunk, mert a nem megfelelően elkészített köröm sok problémát okozhat. Ha a köröm levegősödik, felválik és víz kerül alá, vagy csiszoláskor megsérül a felső körömlemez, az könnyen gombás fertőzéshez vezethet, melynek kezelése hosszadalmas folyamat.
A műköröm még mindig nem olcsó, és számítsunk arra, hogy körülbelül havonta tölttetni kell, hogy eltüntessük a csúnya látványt nyújtó lenövést.
A műköröm alatt a természetes köröm nem fejlődik, gyengévé, hajlékonnyá válik, mely a műköröm eltávolítása után okozhat bosszúságot. Körülbelül 3-6 hónap szükséges ahhoz, hogy teljesen lenövesszük, és ismét megerősödjön.
A műköröm fajtái
A műköröm anyagát tekintve zselé vagy porcelán, technikája pedig tipes vagy épített lehet. Ez alapján megkülönböztetünk
tip zselé,
épített zselé,
tip porcelán
és épített porcelán körmöket.
Zselé
A zselé rugalmas, ragacsos állagú anyag, mely UV fényre köt meg. Építő ecsettel több rétegben hordják fel a körömre. Eltávolítása csak reszeléssel vagy lenövesztéssel lehetséges.
Porcelán
A porcelán kétkomponensű (liquid-porcelán por) anyag, amely levegőn szárad, így gyorsan kell dolgozni vele. Nehezebben reszelhető, mint a zselé, de ha pontosan építik, nem is kell annyit reszelni. Természetesebb hatást kelt, mint a másik anyag, eltávolítása reszeléssel vagy oldószerben való leáztatással történik.
Egyik sem jobb vagy rosszabb, tartósságuk a megépítés minőségétől függ, nem pedig az anyagtól. Azt híresztelik, hogy a porcelán törékenyebb, könnyen letörik, de ez nem igaz.
Tipes műköröm
A tip műanyagból készül, a köröm meghosszabbítására szolgál, és alapformáját is ez adja meg. Több fajtája, mérete van, különböző színekben, mintákkal is kapható.
Nem mindegy, hogy az egyes körmökre milyen tip kerül, figyelembe kell venni például a körmök típusát, méretét, formáját is, ellenkező esetben nem lesz megfelelő az eredmény, a tip feszülhet, a körmök nem lesznek egységesek, statikájuk romolhat.
Speciális ragasztóval helyezik az egészen rövid köröm végére, ami nagy precizitást kíván, hiszen a nem megfelelően ragasztott tip leválhat, levegősödni kezdhet, és máris körömproblémák táptalaja lehet.
Felragasztás után vágják, formázzák, összereszelik a saját körömmel, végül zselé vagy porcelán kerül rá.
Azoknak ajánlják, akiknek problémás, gyenge körmeik vannak, és rövid méretük miatt nem lehet építeni őket.
A tip felragasztásának menete az alábbi videón tekinthető meg:
Tipes műköröm készítése:
Épített műköröm
Az épített műköröm sablonnal készül, melynek anyaga lehet papír, műanyag, teflon. A meglévő körömhossz alá helyezik, mintha annak meghosszabbítása lenne. Zselével vagy porcelánnal építenek a sablonra, melyet az első réteg megkötése után eltávolítanak, s ezután úgy funkcionál, mint a tip. Erre jönnek a következő rétegek.
Ha a vendég elégedett saját körmének hosszával, akkor nem használnak sablont, csak a meglévő köröm felületére kenik az anyagot, ezzel megerősítve azt.
Bármilyen körömforma kialakítható vele, természetesebb hatást és érzést kelt, mint a tipes köröm, és gyorsabban készül el.
A sablon helyes felhelyezését az alábbi videó mutatja be:
Épített műköröm készítése:
Sokan próbálkoznak otthon műköröm készítésével, azonban nem véletlenül tanítják ezt a szakmát, ugyanis sok kárt okozhatunk természetes körmünkben, ha nem hozzáértően csináljuk.
Otthon érdemesebb inkább a lakkzselével (nevezik még zselé lakknak és gél lakknak is) próbálkozni, melyet a köröm előkészítése után ugyanúgy kell felvinni, mint a rendes körömlakkot, azonban UV fény alatt köt meg, és akár 2-3 hétig is szépen fent marad a körmökön.
Ennek kíméletesebb, ám drágább változata a shellac, mely könnyedén leoldható, így biztosan nem sértjük meg a köröm felső rétegét.
A műköröm formái
Igazán sokféle forma közül válogathat az, aki műkörmöt készíttet magának.
A legelterjedtebbek a kerek, az ovális, a mandula, a hegyes, a kocka, a lekerekített kocka, a Monroe és a pipe, ezek közül az első három az, melyet a vendégek a leggyakrabban kérnek.
1. Kerek
2. Mandula
3. Ovális
4. Hegyes
5. Kocka
6. Lekerekített kocka
7. Marilyn
8. Pipe
Vannak igazán különleges, extravagáns formájú körmök is, mint például a háztetőre emlékeztető Edge, a hegyes köröm minél hosszabb változata, a Stiletto, az Edge-hez hasonló Bridge vagy az extrán elkeskenyedő Blade.
A műköröm díszítése
A műkörmöt rengeteg anyaggal és végtelen módon lehet díszíteni, szinte nincs két teljesen egyforma köröm. Ahogy a formák esetén, díszítésnél is lehet igazán visszafogott és egészen feltűnő is a végeredmény, ahogy azt a vendég kívánja.
A műkörömbe gyakran tesznek mintákat, ez általában akrilfestékkel, akvarellfestékkel, dekorlakkal történik, de zselét és porcelánt, körömnyomdát is használhatnak. Az egyszerű pontozástól kezdve a 3D-s virágokon át a teljes köröm felületét befedő apró műalkotásokig bármi elképzelhető.
Rózsás köröm festése:
Gyakori a különböző anyagok beépítése is. A legnépszerűbbek a különböző színű, formájú, méretű kövek, strasszkövek, kristályok, gyöngyök, de láthatunk műkörmökben például csillámport, körömmatricákat, csipkéket, hálókat, fóliákat, selyem díszeket, tollakat, tört kagylóhéjakat, gumidíszeket, szárított virágokat, szegecseket, láncokat, apró golyókat, akár körömékszert is – a választék végtelen.
A műköröm kellékei
A műköröm elkészítéséhez nem kevés kellékre van szükség, melyek közül mindegyiknek megvan a maga fontos szerepe, így nem érdemes kihagyni a felszerelésből.
Jelen esetben csak a legalapvetőbb kellékeket mutatjuk be, ezeken kívül még rengeteg eszközt találhatunk műköröm szaküzletekben, webshopokban.
Bármilyen anyagról és technikáról legyen szó, az alábbi eszközöket és kellékeket be kell szerezni: buffer, reszelők, előkészítő, tapadást elősegítő folyadék, ecsetek. Szükség lehet még polírozóra, portalanító ecsetre, töltésnél csiszológépre, mellyel a műköröm felső rétegeit könnyedén el lehet távolítani, valamint a köröm elkészülése után bőrápoló olajjal is érdemes kényeztetni a körömágyat.
Amennyiben tipes műköröm készül, tipekre, tipragasztóra és tipvágóra is szükség van, de tipoldót is érdemes beszerezni.
Épített műkörömhöz sablont kell használni, ha nem csak a köröm megerősítése, hanem meghosszabbítása is cél.
Zselés műkörömhöz építő zseléket, fényzselét, UV lámpát (minél több wattos, annál gyorsabban köt meg alatta a zselé), fixáló folyadékot kell beszerezni.
Porcelán körömhöz különböző porokra és liquidre van szükség, de nem árt oldószert is vásárolni, ha esetleg el szeretnénk távolítani a műkörmöt.
A kellékeket érdemes induló készletben megvásárolni, melyek mindent tartalmaznak, ami a köröm elkészítéséhez kell.
Épített porcelán induló készlet
Műköröm webshopok
Műköröm tanfolyamok
Műkörmös állások
Műköröm blogok
Egyéb hasznos linkek
5 kérdés, 5 válasz:
K: Melyek a műköröm előnyei?
V: Szinte bármilyen köröm készülhet rövid idő alatt, ami tartós, alkalmas a köröm megerősítésére, meghosszabbítására.
K: Melyek a műköröm hátrányai?
V: Ha nem megfelelően készítik el, fertőzés, gyulladás alakulhat ki, a műköröm alatt a természetes nem fejlődik, puhává, hajlékonnyá válik, drága, kb. havonta tölttetni kell.
K: Mely fajtáit különböztetjük meg a műkörmöknek?
V: Tip zselé, épített zselé, tip porcelán, épített porcelán.
K: Mi a zselé és a porcelán közötti legfontosabb különbség?
V: A zselé UV fényre, míg a porcelán levegőre szárad.
K: Melyek a legelterjedtebb körömformák?
V: Az ovális, a mandula, a kocka.
Forrás:
Kép forrás:
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége
A szerkesztő ajánlja, olvasd el az alábbi témákat is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: