Karate
Napjainkban az önvédelem egyre fontosabb. A saját biztonságunk érdekében nekünk is tennünk kell. A karate az egyik ilyen önvédelmi sportág, amelyet megtanulhatunk a kungfu, és a jiujitzu mellett.
A karate egy ún. szabadkezes japán küzdősport, amelyben a karatéka saját teste a fegyver. A karate szó szó szerinti jelentése: üres kéz. A kara= üres, te=kéz, do=út, vagyis az üres kéz útja.
A karate elődje a vadzsramusti volt, amelyet egy buddhista szerzetes terjesztett el Kínában. Ebből alakult ki a saolin kungfu. Ez még nagy átalakuláson ment át, kialakult 3 ága, amelyeket egy Funakosi Gicsin nevű mester dolgozott át.
A karaténak 5 nagy ága van: a sotokan, kiukusin, godzsu-riu, situ-riu, vado-riu.
A sotokan a karate más irányzatainak is az alapja, amely a SHOTO szóból származik. Jelentése: hullámzó fenyő (ez a mester álneve). Célja a gyakorlatok tökéletesítése, ezáltal fejlődik a jellem. A köríves rúgásokat a mester fia építette be ebbe a stílusba.
A kiukusin alapítója Hyung Lee Choi, aki az egyenes vonalú technikát (ősi japán karaték) és a körkörös mozdulatokat (kínai kempoból) ötvözte. Cél: a technika és a küzdelem tökéletesítése, az edzés fontosságának bebizonyítása szellemi és fizikai értelemben. Mozgásrendszere a kör, az egyenes, és a pont. Középpontjában a test áll, melynek energiáját használja fel. A kiukusin szó jelentése: találkozni a végső igazsággal. Szimbóluma az “égvizsgáló pozíció”, a kanku.
A sito-riu eredete:
Az Okinawai harcművészeteket a gyakorlóhely nevével különböztették meg. Egy Kenva Mebuni nevű ember sokféle mestertől, sokféle stílust tanult, így a formagyakorlatok mestere lett. 1922-ben találkozott Funakosi Gicsinnel, akinek a követőjévé vált. Mabuni nevezte el a sito-riu ágat így, a tanítómesterei tiszteletére.
A vado-riu szabad küzdelemre épülő irányzata a karaténak, a sotokannál mozgékonyabb, mert több benne a védekező testhelyzet. (testcsavar, ellépés) Funakosi követője, Otsuka alapította meg. Később Otsukát a Japán Karate Szövetség alelnökévé választották.
A goju-riu irányzat a legrégibb harci hagyományokat foglalja magában. Nagyobb hangsúly a szabad küzdelmen van, de van benne jógaszerű tartások és légzőgyakorlatok. A goju keményet és lágyat is jelent, ami a támadások-hárításoknak fele meg.
Ma már rendszeresen rendeznek karate versenyeket világszerte. Sőt a karate olimpiai sportág is.
Jellegzetes formaruhája sportruházati boltokban kapható. A sportágban elért eredményeket “dan-ban mérik”.
A karate fogásokat a Karate tigris című film részeiben nagyon jól lehet követni, megtekinteni. Véletlen vagy sem, de Mijagi mester tanítja a fiút karatézni.
http://supernaturalmovies.blog.hu
További információk:
Reméljük, tudtunk segíteni.
További szép napot!
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: