A Busójárásnak Mohácson nagy hagyományai vannak. Ilyenkor színes ijesztő maskarákba öltözött emberek járják az utcákat, karneváli hangulatban űzik el a telet és égetik el a telet jelképező koporsót. Ám a valóság ennél mélyebbre nyúlik, a busójárás történelmi eredetű
Busójárás eredete
Busó jelmez
Busójárás napjainkban
Örökség védelem
Busójárás eredete
A hagyomány eredetét a törökűzés legendájával magyarázzák. A mondának – mely szerint a Mohács-szigeti mocsárvilágba menekült őslakos sokácok megelégelve a rabigát, ijesztő álarcokba öltözve, maguk készítette zajkeltő eszközökkel, az éj leple alatt csónakokkal átkelve a Dunán, kizavarták a törököket Mohácsról. A város 1687-ben szabadult fel a török uralom alól vagyis a mondának nemigen van valóság alapja, főleg hogy a sokácság nagy arányú betelepítése csak mintegy tíz évvel ezután kezdődött meg. Minden bizonnyal a balkáni eredetű sokácok korábbi hazájukból hozták magukkal a szokást, mely aztán Mohácson formálódott tovább és nyerte el mai alakját. A népszokás megjelenéséről a XVIII. század végéről vannak az első írásos adatok.
european-schoolprojects.net
buso.ewk.hu
busojaras.lap.hu
busoalarc.hu
almaimotthona.hu
Busó jelmez
A busó öltözete régen is olyan volt, mint ma: szőrével kifordított rövid bunda, szalmával kitömött gatya, amelyre színes, gyapjúból kötött cifra harisnyát húztak, lábukon bocskort viseltek. A bundát az öv vagy marhakötél fogta össze derekukon, erre akasztották a marhakolompot. Kezükben az elmaradhatatlan kereplőt vagy a soktollú, fából összeállított buzogányt tartották. A leglényegesebb azonban, ami a busót busóvá teszi: a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarc.
farsang.wyw.hu
rostaendre.hu
busoalarc.hu
pavkovicsbusomaszk.hu
busomaszk.eu
busó maszk készítése
Busójárás napjainkban
Az idegenforgalom medrébe terelt népszokás sokat veszített az eredeti hagyományokból, de a látványosság szempontjából sokat nyert. A mai busójárás a régi népszokás központjában, a Kóló téren veszi kezdetét. A beöltözött busók, jankelék, maskarák itt gyülekeznek, itt találkoznak a Dunán csónakokkal átkelt busók az ágyús, az ördögkerekes, a szekeres, a kürtös, a teknős és más busó csoportokkal. A régi elöltöltős busóágyú dörejére a különböző csoportok a főutcán át bevonulnak a város főterére, ahol elkezdődik a szabad farsangolás. Majd a Duna-parton és a környező utcákban iszonyú zajt csapva ünneplik a farsangot. Szürkületkor visszatérnek a főtérre és a meggyújtott óriási máglya körül táncolnak, dévajkodnak az emberekkel. Ezzel ér véget a Farsangvasárnap. A mohácsiak azonban kedden is farsangolnak, amikor is az újabb főtéri máglyára helyezett, telet jelképező koporsó elégetésével és körültáncolásával búcsúznak a hideg évszaktól, s köszöntik a tavasz eljövetelét.
mohacs.hu
mohacsibusojaras.hu
falusiturizmus.hu
turizmusonline.hu
programturizmus.hu
busójárás
Örökség védelem
A Szellemi Kulturális örökség védelmében az UNESCO Közgyűlésének 32. ülésszaka keretében 2003. október 17-én fogadtak el a tagországok képviselői a nemzetközi egyezményt. Magyarország vonatkozásában az egyezmény 2006-ban lépett hatályba törvény formájában. A konvenció értelmében az egyezmény életbe lépését követően a szájhagyomány útján terjedő tradíciók és kifejezések, az előadóművészetek, társadalmi gyakorlatok, rituálék és népszokások, valamint a hagyományos népművészetek védelmére és megőrzésére megfelelő jogi eszköz létezik.
pecsidenar.hu
szellemiorokseg.hu
pannonkultura.hu
itthondeldunantulon.blog.hu
skanzen.hu
5 kérdés 5 válasz
1 Hol rendezik a busójárást? Mohácson
2 Milyen mondához kapcsolódik a busójárás? A törökök kiűzéséhez
3 Miből áll a busó jelmez? Birkabőr kabát és festett faragott maszk
4 Manapság mi a busójárás lényege? Idegenforgalom turizmus
5 Miért fontos az örökség védelem? Megőrizzük a néphagyományokat a népszokásokat
Reméljük cikkünk segítségükre volt
szép napot kíván az fk-tudás csapata
További érdekes cikkek
Inter
Smart
United
Vér
Aradi vértanúk
Melyek a magyar örökség részei a busójáráson kívül?