Humor
A humor nevetést generál, jókedvet csinál. Már az ókori görögök tudták, hogy a nevetés jót tesz a testnek, léleknek. Minden kultúrában, korban ismerték a humort. Már Arisztotelesz Poétika című művében is megjelenik a humor. Sajnos csak a Tragédia része maradt fenn az utókornak, a Komédia nem. Vajon miért? Azért, amiért a Rózsa neve című regényben, illetve filmben? Elégett? A humor káros? Talán a középkorban így hitték. De mi nem hisszük azt ugye?
Sokféle elmélet létezik arról, hogy mi a humor, miért van rá szükség. Van, aki szerint nem kell érteni, jön az magától. Van, aki szerint érteni kell. Hiszen ha nem értenénk meg a vicc csattanóját, akkor nem nevetnénk rajta. Önök mit gondolnak?
De vegyük sorra. Ha a humor eszközeit nézzük, akkor a hétköznapi életben nagyon sok olyan helyzettel találkozunk, ami nevetést szül. Ezt nevezzük helyzetkomikumnak. Szépíróink, drámaíróink sokszor élnek vele. Vagy vegyük az emberi tulajdonságokat. Van olyan helyzet, amikor maga a tulajdonsága miatt válik nevetségessé valaki. Ezt hívjuk jellemkomikumnak. Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem című művében sokszor találkozhatunk e két eszközzel. Csak olvassák el a Röhög az egész osztály, vagy a Rossz tanuló felel című részeket. Akár Szigligeti Ede: Liliomfi című társadalmi vígjátékát olvassuk, vagy nézzük filmváltozatban, vagy a színházban, sok példát találhatunk erre a 2 komikus eszközre. És még a nyelvi humorról nem is beszéltem. Napjaink humoristái szívesen élnek ezzel az eszközzel. Valljuk be, sokszor nevetünk, ha a Sóder klubot, vagy a L’art pour l’art társulat műsorát, vagy Bagi és Nacsát nézzük. Ízlések és pofonok, kinek mi tetszik, ki min tud nevetni. De megállapíthatjuk, hogy a humort érteni kell ahhoz, hogy nevessünk.
További információk:
http://www.lartpourlart.est.hu
http://en.wikipedia.org/wiki/Humour
A humor lehet szóbeli, képi, vagy fizikai. A zene, a vizuális művészet is lehet humoros.
Milyen a humor, ha angol?
Érthetetlenségéből adódóan humoros a nem angol anyanyelvűek számára. Kedvelt témái a szexualitás, az emésztési folyamatok, valamint kedveli a szójátékot, a helyzetkomikumot.
Jeles képviselői, műsorai: Benny Hill show, Csengetett, Mylord?, Waczak Szálló, Fekete vipera, Mr. Bean.
Milyen a humor, ha fekete?
A fekete humor a groteszket részesíti előnyben, amely a torz, rút vonásokat túlozza el. Jellemzője, hogy az össze nem illő elemeket társítja, ezzel éri el a nevettető hatást.
http://feketehumor.blogspot.hu
http://www.sziszi.abbcenter.com
Milyen a humor, ha abszurd?
Kommunikációs humor, amelyben a szerzők a nyelvi humort és a népi humort használja bizonyos szituációk, szereplők jellemzésére. A Monthy Python és a Lart pour l’art Társulat a kiemelkedő képviselői.
Álljon itt egy abszurd vicc:
Kelj fel, és járj!
Az orvos alaposan megvizsgálja a beteg lábát, majd hümmögve ennyit szól:
– Most felírok magának egy hatásos gyógyszert erre a fájdalomra. Kérem, nagyon figyelje meg hogy hat-e. Ha holnapután még mindig nem tud lábra állni, akkor kérem, jöjjön vissza hozzám!
Magyar humor
A magyar humor többféle stílusban képviselteti magát: pl. stend-up comedy, rádiókabaré, paródia). Fontos megjegyezni, hogy a népi viccek az egyszerű nép gondolkodásmódjáról, életszeretetéből mutatnak képeket. A magyar nyelv különösen alkalmas a nyelvi humor kifejezésére, hiszen számos többjelentésű, azonos alakú szavunk van, szavaink többsége nemcsak szó szerinti, de átvitt értelemben is használhatók. Pont ez a lényege a nyelvi humornak. A Magyar Rádió Humorfesztivál című műsora a 70-es években indult, egyre népszerűbbé vált, hisz tehetséges humoristáink vonzották vicces jeleneteikkel, paródiáikkal, előadásmódjukkal a hallgatókat. Később a televízió képernyőjén is megjelentek a vicces jelenetek. Maksa Zoltán, Farkasházy Tivadar, Boncz Géza, a Markos-Nádas duó, Nagy-Bandó András sikerre vitték a műfajt. Íróink közül Rejtő Jenő regényei sajátos humoruk miatt népszerűek még napjainkban is. Képregény változatban is kaphatók már.
Itt egy példa egyik népszerű regényéből:
„- Uram! A késemért jöttem! – Hol hagyta? – Valami matrózban. – Milyen kés volt? – Acél. Keskeny penge, kissé hajlott. Nem látta? – Várjunk … Csak lassan, kérem … Milyen volta a nyele? – Kagyló. – Hány részből? – Egy darabból készült. – Akkor nincs baj. Megvan a kés! – Hol? – A hátamban. – Köszönöm – Kérem … A csapos mesélte, hogy milyen szép kés van bennem. Egy darab húszcentis kagylóritkaság. – Forduljon meg, kérem, hogy kivegyem … – Kitartás! A kocsmáros azt mondta, hogy amíg nem hoz orvost, hagyjam bent a kést, mert különben elvérzek. A kocsmáros ért ehhez, mert itt már öltek orvost is. Régi étterem.”/Rejtő Jenő: Piszkos Fred, a kapitány, részlet/
Az idei Karinthy-gyűrűt Badár Sándor nyerte el, amelyet azért alapítottak 1975-ben, hogy a legjobb, kiemelkedő teljesítményt nyújtó humoristákat megjutalmazzák Karinthy Frigyes születésnapján.
Minden évben várom a szilveszteri kabarét, mert tudom, hogy jeles humoristáink biztosan kitalálnak valami új, szórakoztató jelenetet, viccet, amin lehet nevetni, s elbúcsúztatni az óévet. A Sas Kabaré, a Bagi-Nacsa, vagy a Gálvölgyi show egyike a legnépszerűbbeknek. De beszélhetünk az Irigy Hónaljmirigy énekes, humoros énekszámairól.
Humor ide vagy oda, a nevetés létszükséglet az ember számára. Egy jó nevetés felüdít, jókedvre derít. Általa könnyebb elviselni a nehézségeket. Mindenki ízlése és kedve szerint hallgasson annyi kabarét, nézzen humoros műsorokat, amennyi a szabadidejéből kitelik. Higgyék el, jó lesz.
Reméljük, tudtunk segíteni.
További szép napot kíván az fk-tudas.hu szerkesztősége!
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: