Már az ősidőkben is létezett a kézimunkák egyik kedvenc fajtájának, a horgolásnak kezdeti formája. Segítségével bármilyen megálmodott mintát megeleveníthetünk, csak egy kis kézügyesség, türelem és kreativitás kell hozzá!
Tartalomjegyzék:
Alapjai
Az alaptechnikákon túl
Minták
Vásárlás
Egyéb hasznos linkek
A horgolás alapjai
A horgolás a kötéshez hasonlatos. A legalapvetőbb különbség a kettő között az, hogy a kötéshez két darab kötőtűt használunk, míg utóbbihoz egy kampós végű horgolótű kell.
A horgolással leginkább díszeket, ékszereket készítenek, ugyanis a horgolt anyag jobban nyúlik, nem tartja olyan jól formáját, így alapvetően kevésbé alkalmas például ruhaneműk készítésére, de azért nyugodtan megpróbálkozhatunk sálakkal, sapkával, könnyű kardigánokkal.
Egyébként horgolással a kötés technikáját is utánozhatjuk, így két legyet üthetünk egy csapásra!
Bár horgolni szinte bármilyen fonalból lehet, a siker érdekében ajánlott kifejezetten ehhez a módszerhez való anyagot választani. Kezdésnek a vastagabb fonal és 3,5 mm-es vagy annál nagyobb tű tanácsolt, de a tű mérete mindig fel van tüntetve a fonal csomagolásán (horgolótűből is akkora méret kell, mint kötőtűből).
Kezdőknek érdemes egyszerűbb mintákkal próbálkozni, alapmintákat gyakorolni.
Ne feledkezzünk meg a megfelelő fényviszonyokról sem: a nappali fény a legideálisabb, vagy egy azt szimuláló lámpa. Amire még szükségünk lesz: apró olló a fonal elvágásához, mérőszalag a feszesség méréséhez, kapcsok a számolás megkönnyítése érdekében, gombostűk, valamint egy kis türelem és kézügyesség, és már el is kezdhetjük!
Alapja, hogy különböző alappálcák és – szemek vannak, mint a láncszem (LSZ), a hamis kispálca (HKP), a kispálca (KP), a rövidpálca (RPC), egyráhajtásos félpálca (ERFP), egyráhajtásos pálca (ERP), kétráhajtásos pálca (KRP). Ezeket különböző szimbólumokkal jelzik. A minták leírása mindig tartalmazza, hogy az alkotás egyes részeit mely pálcával, technikával kell elkészíteni.
Bonyolultnak tűnik, ám a következő nagyon hasznos gyűjtemény pontosan és érthetően, rengeteg ábrával elmagyarázza nem csak ezeket, hanem mindent, amit a horgoláshoz tudni kell a pálcák tartásától az alapmintákon át egészen a munka befejezéséig:
A videó megosztón is rengeteg videót találhatunk arról, hogyan vágjunk bele, vannak több részes kisfilmek is, valódi horgoló iskolák, mint például ez:
YouTube – Edit Munkácsi csatornája
Akinek felkeltette érdeklődését ez a kreatív elfoglaltság, és kevésbé tud írások vagy videók alapján tanulni, az élőben, tanfolyamon is elsajátíthatja a horgolás művészetét, akár itt is:
A legtöbb, ezzel a kézimunkával foglalkozó oldal kisebb-nagyobb közösség is egyben, akik mindig szívesen várnak köreikbe új embereket, és segítenek kezdőknek és haladóknak egyaránt.
A horgolás alapjai – linkek:
Az alaptechnikákon túl
Akik az alaptechnikákon túl más technikákat is ki szeretnének próbálni, megpróbálkozhatnak más szemet gyönyörködtető módszerekkel is.
A japán eredetű amigurumi technikával horgolt, kitömött kisállatokat készíthetünk, de például ételeket, virágokat is alkotnak már ezzel a módszerrel. Nagyon gyors, könnyen tanulható, nem beszélve a végeredmény bájosságáról!
Létezik gyöngyhorgolás is. Ebben az esetben a horgolásnak csak néhány alapjára van szükségünk: a láncszem, a hamispálca és a rövidpálca horgolásának ismeretére. Ezt a módszert igen vékony horgolótűvel végzik, így a gyakorlat jól jön. Szükséges hozzá horgolócérna és természetesen gyöngy is, illetve ennek felfűzéséhez óriáslyukú tű. A gyöngyhorgoláshoz kapcsolódik a török horgolás technikája, mellyel szintén nagyon szép gyöngyös alkotásokat készíthetünk el.
Az ír horgolás csipkeszerű, egyszerű, ám látványos.
A szalaghorgolás nagyon gyorsan készül, csipkeszerű motívumok készítésére alkalmas, így leginkább terítőkhöz alkalmazzák. Általában egyráhajtásos pálcákból és láncszemekből álló fülecskékből áll ez a technika.
A tuniszi horgoláshoz különleges hosszúságú horgolótű szükséges, mivel a hurkok a tűn maradnak. Az ezzel a technikával készült minta sűrű, jó tartású, a kötést helyettesíti, így például sapkák, sálak, kardigánok elkészítéséhez is ajánlott.
Zsinórhorgolással általában terítőket szoktak készíteni. Leginkább láncszemekből és rövidpálcából állnak a minták.
Az alaptechnikákon túl – linkek:
Horgolás minták
Az internet tele van jobbnál-jobb mintákkal: szinte az összes horgoló közösség, blog, fonalbolt, fonalmárka honlapján találhatunk bármilyen témában képeket, leírásokat.
Sok minta sajnos csak angol nyelven érhető el az interneten, így leleményes horgolók létrehoztak egy angol-magyar „horgoló szótárt”, melynek segítségével ezen minták elkészítése annak sem lesz nehéz, aki kevésbé érti a nyelvet.
Karácsonyi horgolás minták
Ha karácsony, akkor angyalkák, hópelyhek, fenyőfák, harangok, hóember, gyertya… Az alábbi oldalon mindegyikhez találunk mintát:
Több mint 100 karácsonyi minta (angol)
Húsvéti horgolás minták
Húsvét témában is sok horgolás mintára lelhetünk, például nyuszira, kiscsibére, tojásra. Ezen az oldalon érdemes böngészni:
Rengeteg húsvéti minta (angol)
Horgolt ékszer minták
Csodálatos ékszereket készíthetünk saját kezűleg, ha erről az oldalról választunk mintát:
Horgolt ruhanemű minták
Az egészen kicsi babától (babacipő) a felnőtt ruházatig szinte mindenhez találunk mintákat az alábbi oldalon:
Horgolt használati tárgy minták
Táska, terítő, telefontok, ágytakaró, pénztárca és még megannyi csodaszép kézzel készített használati tárgy mintája itt található:
Horgolás minták – linkek:
Horgolás – vásárlás
Horgolt termékek árusítása
Horgoláshoz szükséges anyagok vásárlása
Könyvek
Egyéb hasznos linkek
5 kérdés, 5 válasz:
K: Mi a horgolás?
V: A kézimunkák egyik fajtája, hasonlatos a kötéshez.
K: Milyen kellékekre van szükségem hozzá?
V: Alapvető kellék a fonal és a horgolótű, ezen kívül szükség lesz még éles ollóra, mérőszalagra, kapcsokra, gombostűkre.
K: Milyen alappálcák és – szemek vannak, és mik ezek rövidítései?
V: Láncszem (LSZ), a hamis kispálca (HKP), a kispálca (KP), a rövidpálca (RPC), egyráhajtásos félpálca (ERFP), egyráhajtásos pálca (ERP), kétráhajtásos pálca (KRP).
K: Milyen technikák léteznek az alaptechnikákon kívül?
V: Amiguru, gyöngy-, török-, ír-, szalag-, tuniszi-, zsinórhorgolás.
K: Milyen mintákat találhatok?
V: Az interneten szinte bármilyen minta megtalálható, de egyre elterjedtebb a szabadhorgolás is, amikor a mintát a képzeletünkre bízzuk, s a kézimunka folyamata során alakul ki.
Forrás:
Kép forrás:
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége
Szerkesztő ajánlja, olvasd el ezeket a témákat is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel:
Én is szeretek horgolni. Rongyszőnyeget, párnát, ruhát és épp most készítek tejeszacskóból sárkaparó szőnyeget. Köszönöm az ötleteket.
Nagyon szuper a leírás. Néhány horgolásfajtát nem is ismertem. Kedvet kaptam a kézimunkázáshoz. Jól kivehetők a képeken a minták. Köszönöm.
Örülök, hogy segíthettem!:)