Ammónia
Vegyjele: NH3. Színtelen, szúrós, kábító szagú, könnyezést kiváltó, gáz halmazállapotú kémiai elem. Mérgező.
Az ammónia veszélyes gáz, amely az egészségre ártalmas, de sokféleképpen hasznosítható.
Tartalomjegyzék:
Ammónia oldat, szökőkút kísérlet
Az ammónia tulajdonságai, jellemzői
Nitrogénből és hidrogénből állította elő 1774-ben egy Priestley nevű ember.
Az Ammónia adatai a következők:
Általános információk
IUPAC név: Ammónia, Azán
Egyéb nevek: Hidrogén-nitrid, Ammóniák
Képlete: NH3
Moláris tömeg: 17,0304 g/mol (0,0170304 kg/mol)
Megjelenés: Színtelen, szúrós szagú gáz
Tulajdonságok
Sűrűség és halmazállapot: 0,6813 g/l, gőz.
Oldhatóság vízben: 89,9 g/100 ml 0 °C-on.
Olvadáspont: -77,73 °C (195,42 K)
Forráspont: -33,34 °C (239,81 K)
Bázikusság (pKb): 4,75
Szerkezet
Molekula alak: Trigonális piramis
Dipólusmomentum: 1,42 D
Kötésszög: 107,5°
Veszélyek
Veszélyesség: Mérgező és maró.
Ha nagy mennyiségbe kerül ammónia a levegőbe, rosszullétet okoz. Belélegezve izgatja a nyálkahártyát, töményebben pedig köhögést okoz. Ha bekerül a tápcsatornába, akkor gyomor vagy bélgyulladást, fulladást, szívgörcsöt okoz.
Előfordulása, keletkezése
A levegőben, a csapadékban, a talajban, a vizekben, növényekben, állatok szervezetében fordul elő. Az ammónia a levegőbe úgy jut, hogy a föld felülete párolog, s ott elektromos kisülések, vagy égés útján keletkezett szénsavval, salétromossavval és salétromsavval vegyülve, s ezek ammónium-sói alakjában a csapadékokba kerül. Talajbeli előfordulása vulkánok közelében vagy kráterében, valamint az égő széntelepeknél, vagy rothadás útján lehetséges. Vizsgálatok kimutatják az ammóniumot a növényekben, az állatok szervezetében a vérben, a szövetekben, a vizeletben és a kilélegzett levegőben. A madarak, hüllők vizeletében húgysavas ammónium, az emlősök vizeletében csak kevés ammónium-só található.
Ammónia, ill. ammónium-só keletkezik akkor, ha a karbamid és fehérjefélék korhadnak, vagy rothadnak. Ezen kívül szaru, csont, kőszén száraz desztillációjakor is ammónia keletkezik.
A Földön kívül a Jupiter és a Szaturnusz felhőzetében lebegő ammóniakristályok ún. halojelenséget váltanak ki, amelyek a Földön a fagyasztással létrejövő kristályelemek ismétlődéséből jönnének létre.
Ammónia származék, szintézis
Az ammónia a nitrogén és a hidrogén szintéziséből keletkezik. Ezen kívül a nitrogén-vegyületek bomlásából jön létre. Ipari úton a nitrogén oxidjaiból hidrogén-gázzal állítják elő.
Az ammóniagáz vizes oldata az ammóniaoldat (szalmiákszesz) az iparban töményen jégszeszként ismeretes, és gyógyszerként ismert. A savakat ammóniumsókká semlegesíti, mint a lúgok. A fémsók oldatából a fémhidroxidot lecsapja. Az ammóniaoldat jó vezető, mivel vezeti az elektromosságot, ezen kívül lúgos kémhatású. Az ammóniaoldat csak zárt edényben tartható el.
Használata
Az ammóniát mosásnál, halványításnál, festésnél, gyapjúmosásnál, folttisztításnál használják. Ezen kívül ammóniumsók és indigógyártásnál, lakkok és festékek előállítására, burnótgyártásra, valamint hűtőgépek működéséhez használják.
Gyógyszerként méhcsípésre, kígyómarásnál, valamint reflexes légzés kiváltására.
Erős háztartási tisztítószer, ezért vigyázni kell vele. Nem szabad keverni fehérítővel, klóros oldattal. Használható pl. sütőtisztításra, fürdőszobai foltok ellen, illetve csempe tisztítására, s molyriasztóként.
A cseppfolyós ammóniát veszélyes anyagként szállítják hűtőgépgyártáshoz. Ezen kívül az ammónia szerves trágyaként a mezőgazdaságban használatos.
További információk:
Ammónia oldat, szökőkút kísérlet
A kémia órákon nagyon látványosak és érdekesek a kísérletek. Ezek bemutatása nemcsak érdekesebbé, de tanulságosabbá teszi az órákat. A végbemenő reakciók, a látvány mindennél jobban segíti a tanulást.
Sósav és ammónia reakciója
Ammóniamentes hajfestékek
A hajfestés régóta divat az egész világon. Fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő hajfestéket, a megfelelő színt, a festésre alkalmas időpontot. Manapság a legmodernebb, legkímélőbb hajfestékekkel lehet szépülni. Sőt, ha csak egy színt szeretnénk rövid időre kipróbálni, azt is megtehetjük a hajszínezőkkel. A hajfesték egyik természetes módja a henna használata, vagy egyéb növényi kivonatokkal való festés. A festett hajat speciális, festett hajra való samponnal ajánlott mosni, illetve balzsamot is használni. Nemcsak a fodrásznál, vagy a hajszalonokban lehet hajat festetni, hanem már otthon is egyre többen festik a hajukat. Ha egy új színt szeretnénk kipróbálni, vagy hajunk speciális kezelést igényel, akkor mindenképpen forduljunk szakemberhez. Vannak olyan hajszalonok, amelyek akár már 8 perc alatt fantasztikus eredményt érnek el a biofestéssel.
Hajfestés szabályai
1. Nem kell hajat mosni festés előtt, csak ha valamilyen ápolószerrel, olajjal kentük be a hajat.
2. Tartsuk be a használati utasítást!
3. Végezzünk próbafestést!
4. A festék ne legyen több ideig a hajon az előírtnál!
5. Hajfestés után speciális samponnal mossunk hajat, illetve használjunk balzsamot!
Hol lehet beszerezni ammóniamentes hajfestéket?
Drogériákban, illatszerboltokban, nagyobb üzletláncok polcain megtalálják a hajfestékeket. Vannak speciális hajfesték szaküzletek, ahol fodrászkellékeket, többek között hajfestékeket lehet vásárolni. Ezeken a helyeken mindenki az ízlésének megfelelő festéket választhatja ki. Vagy bízza magát a fodrászára.
(Haj= angolul Hair)
Hajfesték márkák
Perfecta
Garnier Color&Shine
NaYo krémhajfesték
L’Oreal Paris Casting Creme Gloss
Képforrás:
További információk:
5 kérdés, 5 válasz
1. Mi az ammónia? – szúrós szagú, nagyobb dózisban belélegezve, lenyelve mérgező gáz
2. Mire lehet használni az ammóniát? – hűtőgépek gyártásához, mosáshoz, hajfestéshez, takarításhoz stb.
3. Miért fontos a kémiai kísérlet? – Azért, mert szemléltetve tanulhatnak belőle a gyerekek az iskolában. Ezen kívül érdekes megtapasztalni, hogyan lépnek reakcióba egymással az elemek, anyagok.
4. Milyen hajfestékek vannak? – Sokféle: természetes, növényi alapú, valamint ammóniamentes hajfestékek.
5. Mire figyeljünk hajfestéskor? – Figyeljünk a használati útmutatóra, az időpontra, a festés módára, helyére.
A szerkesztő ajánlja, olvasd el te is:
Reméljük, tudtunk segíteni.
További szép napot kíván az fk-tudas.hu csapata!
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: