A Ponyvaregény című film a 90′-es évek egyik kultuszfilmje. Quentin Tarantino egyik nagyszerű alkotása, ahol kiváló szereplőkkel találkozunk.
Tartalomjegyzék:
Történet
Szereplők
Díjak és jelölések
Érdekesség
Online
Ponyvaregény, a teljes film
Idézetek
Letöltés
Kritika
Elemzés
Zene
Történet
A Ponyvaregény története Los Angeles-ben az alvilág életét mutatja be, hangulata a klasszikus gengszter filmekre emlékeztet hangulatában, mint karaktereiben. A cselekmény több szálon és időben fut, amely a végére összefonódik és érthetővé válik.
A fejezetek:
Az étteremben (első rész)
Kezdésként egy szerelmespárt látunk egy étteremben reggelizni „Tökfejt” és „Nyuszimuszit”, akit Tim Roth és Amanda Plummer alakít. Az étterem kirablását határozzák el.
Jules és Vincent
Két maffiózó, bérgyilkos, Jules Winnfield (Samuel L. Jackson ) és Vincent Vega (John Travolta), akik már sok mindenen keresztül mentek, mindent megtesznek a főnöküknek Marsellus Wallace-nak (Vingh Rhames), így annak kérésére vissza kell szerezniük egy táskát fiatal bűnözőktől, Brett-től és tárástól, akik meglopták. Az egyik fiatal rájuk lő, de mivel nem találja el őket Jules ezt jelnek veszi és fel akarja adni hívatását. Brett-et, és társát megölik a táskát megtalálják.
Vincent Vega és Marsellus Wallace felesége
Marsellus megkéri Vincent Vega-t, hogy szórakoztassa feleségét, Mia Wallace-t (Uma Thurman) aznap este. Elviszi a nőt egy Jackrabbit Slim’s nevű étterembe, amely a régi idők Amerikáját idézi fel. Itt egy táncversenyen is indulnak, ahol nyernek egy díjat is. Vincentnek tetszik a főnöke felesége, de fél a féltékeny férjtől, viszont próbál az asszony kedvébe is járni, nehogy az panaszkodjon, hogy valamibe hiányt szenved. Az este ezután drámai fordulatot vesz, miután a lakására mennek, Mia talál Vincent zsebében kábítószert, amit titokban felszippant az orrába és túladagolja magát, eszméletét veszti. Vincent elviszi a drogdíler Lance-hez, aki adrenalin-injekcióval megmenti. Marsellusnak nem szólnak erről az esetről.
Az aranyóra
Ebben a részben Marsellus megvesztegeti a bokszoló, Butch Coolidge-t (Bruce Willis), hogy a számára oly fontos meccset veszítse el. Butch beleegyezik, elfogadja a pénzt, de magára fogad, megöli az ellenfelét és a barátnőjéhez Fabienne-hez (Maria de Medeiros) menekül egy rejtekhelyre. Butch-nak van egy aranyórája, amely még a dédapjáé volt a vietnámi háborúban és egy katonatiszt (Christopher Walken) hozta el neki, akivel együtt voltak fogságban. Butch észreveszi, hogy nincs az órát nem hozta el a barátnője, visszamegy a lakásra, ahol már bérgyilkos Vincent Vega várja, akit a fegyverét megszerezve lelő. Butch meglátja Marsellust, karamboloznak, túlélik és Marsellus rátámad Butch-ra, üldözni kezdi egy boltba érnek, ahol Marsellust majdnem megöli Butch. A boltos fegyverrel foglyul ejti őket, majd társával Zeddel a pincében bántalmazzák is. Butch megszökik, de segít Marselluson, aki megbocsájt neki és elengedi. Butch Zed motorjával a barátnőjével elhagyja Los Angeles –t.
A Bonnie-ügy
Visszatérünk a táska megszerzéséhez, miután megölték Brettet és társát egy férfi a fürdőszobából előugrik és egy egész tárat lő rájuk, de Vincent és Jules nem sérül meg. Megölik a lövöldözőt, találnak egy túlélőt Marvint akit magukkal visznek, viszont az autóban Vincent véletlenül lelövi. Marvint Jules barátjához, Jimmyhez (Quentin Tarantino) viszik, de ő fél, hogy felesége Bonnie hazaér elválik tőle, ha meglátja Marvint. Marsellust felhívják, ő , a problémamegoldót Winston Wolfe-ot (Harvey Keitel) küldi segítségül. Eltüntetik egy roncstelepen egy autóban zsákba varrva.
Az étteremben (második rész)
Újra az étterem, ahol Tökfej és Nyuszimuszi rabolni akar. A Bonnie-ügy után Vincent és Jules is ide tér be. Vincent WC-re megy és miközben ott olvas a pár fegyvert ránt és kérik a kassza tartalmát, valamint a vendégek pénzét. Jules-től követeli Tökfej a visszaszerzett táskát, Jules elveszi Tökfej fegyverét, erre a nő fogja rá fegyverét Jules-ra, ekkor érkezik Vincent, aki Nyuszimuszira céloz. Jules nyugtat és elmondja a Bibliai álidézetét. A pénztárcája tartalmát adja a rablóknak és elengedi őket, majd Marsellushoz indulnak.
SzereplőkVincent Vega John Travolta (Széles László) Rendező: Quentin Tarantino Díjak és jelölésekCannes-i Nemzetközi Filmfesztivál (1994) – Arany Pálma: Quentin Tarantino Oscar-díj Oscar-díj (1995)– Legjobb eredeti forgatókönyv: Quentin Tarantino, Roger Avary Jelölés: Oscar-díj (1995) Golden Globe-díj Golden Globe-díj (1995) – Legjobb forgatókönyv: Quentin Tarantino Jelölés: Golden Globe-díj (1995) BAFTA-díj BAFTA-díj (1995) – Legjobb férfi mellékszereplő: Samuel L. Jackson Jelölés: BAFTA-díj (1995)
ÉrdekességA Ponyvaregény hihetetlen sikereket ért el világszerte a kb. 8 millió dollár költségvetésű film bevételi szempontból nézve több, mint 200 millió dollárt hozott, ebből Magyarországon 1 hónap alatt 8 millió forint volt. Ez Tarantino második alkotása, amely világhírűvé tette, egyébként eredetileg Black Mask volt a címe. A szókimondó, izgalmas, akció dús filmet 1994. október 14-én mutatták be az Egyesült Államokban, Magyarországon 1995. április 13.-án. Az „f” betűs káromkodó szó 256-ször szerepel a filmben. A Ponyvaregény forgatókönyvét eredetileg Roger Avary írta, majd Quentin Tarantino megvette tőle a történet jogát. Onlinepulpfiction.lap.hu Ponyvaregény, a teljes film |
Idézetek
Jules Winnfield: „Ezékiel 25:17 Az igaz ember járta ösvényt mindkét oldalról szegélyezi az önző emberek igazságtalansága és a gonoszok zsarnoksága. Áldott legyen az, ki az irgalmasság és a jóakarat nevében átvezeti gyöngéket a sötétség völgyén, mert ő valóban testvérének őrizője és az elveszett gyermekek meglelője. Én pedig lesújtok majd tereád hatalmas bosszúval és rettentő haraggal, és amazokra is, akik testvéreim ármányos elpusztítására törnek, és majd megtudjátok, hogy az én nevem az Úr, amikor szörnyű bosszúm lesújt rátok!”
Butch Coolidge: „Ananászlé van?”
Csapos: „Ne sört!?”
Butch Coolidge: „Ne!”
Mia Wallace: „Táncolni akarok.”
Vincent Vega: „Nem, nem, nem, nem, nem.”
Mia Wallace: „Nem, nem, nem, nem, nem. Tudtommal Marsellus, a férjem, a te főnököd, megbízott, hogy szórakoztass, és járj a kedvemben. Táncolni akarok! Nyerni akarok! A díjat akarom! Úgy táncolj.”
Vincent Vega: „Rendben van. Te akartad.”
Winston ‘The Wolf’ Wolfe: „Az út 30 perc, 10 percen belül ott vagyok!”
Winston ‘The Wolf’ Wolfe: „Hmm, kávészagot éreztem…Jimmie, kaphatnék egyet?”
Jimmie Dimmick: „Persze… Hogy issza?”
Winston ‘The Wolf’ Wolfe: „Sok tejszín, sok cukor.”
Letöltés
Kritika
A Ponyvaregény egy egyszerű, de eredeti történet, ahol idő és tér folyamatosan váltakozik, mégis a végén egy keretbe záródik az egész, Bravúros szereposztás jellemzi és ennek valamint újszerű cselekménynek köszönhetően hihetetlen sikereket ért el, persze akad olyan ember is, aki ezt műfajt elutasítja az erőszakossága miatt. Tarantino remekül mutatja be azt a gengszter világot, ahol megtalálhatók a fegyverek, drogok, rablás, zsarolás, vesztegetés. Bizarr története, szabadszájúsága és időkezelése különlegessé teszi ezt a sok díjat nyert alkotást. A Ponyvaregényt igazán tökéletessé a zenei választás tette.
Elemzés
A Pulp Fiction azaz „pép regény” különböző gengszter történetből épül fel, amelyek akár külön – külön is érdekesek lennének, de a történet végén visszatérünk a kezdetekhez és mindig valahogy kapcsolódnak a szálak. Időben és térben folyamatosan váltakozik, de a végére érthetővé válik és letisztul a történet. Érdekessé teszi a filmet az idősíkok változása, mint például az is, hogy míg a film közepén a Vincent (John Travolta) meghal, a következő jelenetben még él. A Ponyvaregény klasszikus gengszterfilmek hangulatát és karaktereit idézi. Tarantino egy olyan rendező, aki szereti az agresszivitást és rengeteg vért használ műveiben, de mivel ez egy erőszak vígjáték, így a humor miatt nem tűnik fel. Elég ironikusan igazi fekete és fanyar humorral mutatja be a gengsztervilágot. Szintén őrá jellemző a fejezetekre tagolás, jellegzetes zenéje és Tarantino megjelenése a filmben.
Zene
A Pulp Fiction CD-n található zenék:
1.Pumpkin And Honey Bunny/Misirlou (2:29)
2.Royale With Cheese (1:43)
3.Jungle Boogie (3:06)
4.Let’s Stay Together (3:13)
5.Bustin’ Surfboards (2:26)
6.Lonesome Town (2:13)
7.Son Of A Preacher Man (2:26)
8.Zed’s Dead, Baby/Bullwinkle Part II (2:30)
9.You Never Can Tell (3:12)
10.Girl, You’ll Be A Woman Soon (3:10)
11.If Love Is A Red Dress (Hang Me In Rags) (4:57)
12.Bring Out The Gimp/Comanche (2:12)
13.Flowers On The Wall (2:23)
14.Personality Goes A Long Way (1:00)
15.Surf Rider (3:18)
16.Ezekiel 25:17 (0:52)
17.Since I First Met You (2:20)
18.Rumble (2:20)
19.Strawberry Letter 23 (4:59)
20.Out Of Limits (2:03)
21.Interview With Quentin Tarantino (16:05)
Összegzés: 5 Kérdés – 5 Válasz
1. Hány fejezetből áll a Ponyvaregény? . 6.
2. Ki rendezte a Ponyvaregény című filmet? – Quentin Tarantino.
3. Mikor volt a bemutatója az Amerikai Egyesült Államokban? – 1994. október 14.
4. Hány Oscar-díjat nyert? – Egyet, a legjobb eredeti forgatókönyv.
5. Hol kezdődik és záródik a történet? – Egy étteremben.
Forrás:
www2.akg.hu, sorozatportal.hu, wikipedia.org, imdb.com, bookline.hu
képek: filmtrailer.hu, player.hu
videó: videa.hu, youtube.com, youtube.com
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
Fk-tudas.hu szerkesztősége
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: