Az akkumulátor elektrokémiai energiatároló. A latin felhalmozó szóból ered, más néven szekunder elem, galvánelem vagy száraz telep.
Tartalomjegyzék:Mi az akkumulátor?
Fajtái
Hasznos információk gépkocsi ~-okhoz
Hasznos információk laptop, notebook ~-okhoz
Hasznos információk mobiltelefon ~-okhoz
Márkák
Webáruházak
Segédlet
5 kérdés – 5 válasz
Az akkumulátor elektrokémiai energiatároló. A latin felhalmozó szóból ered, más néven szekunder elem, galvánelem vagy száraz telep. Tölthető és kisüthető vegyi áramforrás. Olyan készülék, amely a villamos energiát vegyi úton tárolja. Olyan galvánelem, amelyben a villamos energiát előállító elektrokémiai folyamat megfordítható. Villamos áram töltésekor az energiát kémiai energia formájában felhalmozza, kisütéskor pedig ismét átalakítja villamos energiává. Az ~ csak egyenfeszültség tárolására alkalmas.
Elektrolitok közvetítésével két elektródon mennek végbe.
Ha az ~-ra rákapcsoljuk a fogyasztót (kisütés), a töltésszétválasztó folyamat közben átalakul az elektródák anyaga. A folyamat teljese végbemenete után az akkumulátor kisütött állapotba kerül, feszültsége lecsökken. A töltés során, a feszültség hatására töltőáram alakul ki, így az előbbi vegyi folyamat fordítottja megy végbe. Az elektródák anyaga visszakerül az eredeti állapotba, vagyis feltöltődött és újra képes energiát szolgáltatni. A kisütés során az akkumulátor kapocsfeszültsége folyamatosan csökken, a töltés során pedig folyamatosan nő. Ha kisütés közben a kapocsfeszültség érték alá csökken, az ~ kisült. További terhelése az ~ károsodásához vezethet. Akkor is abba kell hagyni a töltést, ha a kapocsfeszültség a megadott értéket eléri, mert a túltöltés is ugyanúgy károsodást idézhet elő.
Fajtái:1. Savas ~: gépkocsikban alkalmazzák a savas ólomakkumulátorokat, melyek ólomelektródákat tartalmaznak és hígított kénsav vesz körül. Az ólom~ lemezekből, ólomból, ólom-oxidból, 35%-os kénsavból és 65% desztillált vízből áll (ez az oldalt az elektrolit, mely beindítja a kémiai reakciót).
Töltéskor az anód (+ lemez) felülete ólom-oxiddá oxidálódik, a katód (- lemez) fémólommá redukálódik. A kisütés folyamatában mindkét elektróda ólom-szulfáttá alakul.
A gépjárművekben általában 6 cellából álló, 12 voltos akkumulátor van, melynek cellafeszültsége 2V, és kilogrammonként 80-120 kJ energiát termel.
Az ólomakkumulátoroknak két típusa van:
– indító ~: rövid idejű, de nagy áram leadására képes. Ólomlemezei vékonyabbak.
– ciklikus ~: kevésbé képes a rövid idejű nagy áram leadására, viszont a huzamosabb kisütést és feltöltést jobban bírja. Lemezei vastagabbak és túléli a többszöri mélykisütést is.
Megkülönböztetünk még:
– AGM ~: (Absorbed Glass Matt), felitatott üvegszálas akkumulátor, melynek lemezei között egy bór-szilikát párna van, amely megakadályozza a lemezek közötti vagy a cellazárlatot. Előnye, hogy nem szivárog ki belőle az elektrolit még akkor sem, ha az ~ háza megsérül. Legtöbbje rendelkezik gázrekombinációs késességgel, melynek köszönhetően az elektrolízissel járó folyadékvesztés minimalizálódik. Felhasználják indító akkumulátoroknál, ciklikus alkalmazásoknál (szünetmentes tápellátás), napelemeknél. Egyik ismert változata a VARLA.
– zselés ~: belsőleg hasonlít az AMG akkumulátorhoz, mert az elektrolit itt is meg van kötve. Az elektrolit ennél is folyékony kénsav, csak azt elzselésítik. Ez a legérzékenyebb típusú akkumulátor. Hátránya, hogy feltöltési ideje hosszabb mint más ~é.
2. Lúgos ~: a legismertebb a nikkel-vas, cink-ezüst és a nikkel-kadmium akkumulátorok, de van egyéb elektróda rendszerű is.
A nikkel-vas akkumulátor, más néven Edison akkumulátor vagy NIFE elem Thomas Edison által szerkesztett szekunder elem. A nikkel-oxid pozitív elektróda és a vaslemez negatív elektróda kálium-hidroxid elektrolitba merül.
Elektronikus berendezésekben akkora akkumulátorcellákat használnak, mint az elemek abból a célból, hogy az elem helyére be tudják helyezni.
– nikkel-kadmium (NiCd) ~: régi fejlesztésű technológia, melynek több jelentős hátránya is van. Főleg az, hogy mérgező fémeket tartalmaz, amelyek károsak az egészségre. Sikerességét az adta, hogy hosszú életciklusú.
– nikkel-metálhibrid (NiMH) ~: ebben nincs mérgező anyag, és több energiát is szolgáltat, viszont hamarabb öregszik. Ilyen akkumulátorok vannak a laptopokban, notbookokban és mobiltelefonokban is.
– lítium-ionos (Li-ion) ~: a legdinamikusabban fejlődő típus. Kis tömegű, sok energiát szolgáltat, élettartamuk hosszú, gyorsan újratölthető.
Hasznos információk gépkocsi akkumulátorok használatához: Hasznos információk laptop, notebook akkumulátorok használatához: Hasznos információk mobiltelefon akkumulátorok használatához: Akkumulátor márkák: Webáruházak: Segédlet:Elektrolit: olyan vegyületek, amelyek vizes oldata vagy olvadéka, mozgékony töltéshordozók – anion, kation – révén képes az elektromos áram vezetésére.
Elektród: Az elektromos áramnak félvezetőkbe, folyadékokba, gázokba való bevezetésére és kivezetésére szolgáló alkatrész, melynek anyaga fém vagy szén. Az egy áramkörbe csatolt elektród közül a pozitív feszültségűt anódnak, a negatív feszültségűt pedig katódnak nevezzük.
A digitális számítógép egyik legfontosabb eleme az akkumulátor, mely a számítások elvégzése során a műveletben résztvevő adatot tartalmazza, és amelyben a művelet elvégzése után az eredmény képződik.
Elektrolízis: elektromos áram hatására végbemenő elektrokémiai folyamat, amely önként nem megy végbe. Egyenáram hatására redoxireakciók mennek végbe, így az elektromos energia átalakul kémiai energiává.
Gépjármű ~ok működése és karbantartása:
5 kérdés – 5 válasz:1. Hogy nevezik az akkumulátort más néven? Válasz: galvánelem vagy száraz telep.
2. Milyen fajtájú ~-t használnak a gépkocsikban? Válasz: ólomakkumulátort?
3. Milyen sav van az ólom~-ban? Válasz: kénsav.
4. Az autókon kívül mihez használhatnak még ~-t? Válasz: motorhoz, számítástechnikai eszközökhöz, mobiltelefonhoz.
5. Hány elektród van? Válasz: Kettő van, a pozitív feszültségű az anód, a negatív a katód.
Tartalom forrása: Magyar nagylexikon, Egyetemes lexikon, Új magyar lexikon. Képek forrása: Kiemelt képÓlomlemezes ~
AGM ~
Zselé ~
NiCd ~
NiMH ~
Li-ion ~ Videó forrása:
Gépjármű ~-ok működése és karbantartása 1
Gépjármű ~-ok működése és karbantartása 2
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége
Szerkesztő ajánlja, olvasd el ezeket a témákat is: Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: