A színskála az ember által vizuálisan érzékelhető színek összessége. Színárnyalatok skálája, az alapszínek keveredésének eredménye. Az árnyalatok száma gyakorlatilag végtelen, hasonlóan a számokhoz a matematikában.
Belegondolni is szédítő, hogy pl a számítógépünkön több mint 16 millió színárnyalatot tudunk programozni. Mivel a színek láthatóságát, érzékelhetőségét a hullámhosszuk és rezgésük határozza meg, eme két tényező változásaiból jön létre a színek skálája.
A látható fényspektrum a következő alapszínekből áll:
Vörös
(hullámhossz tartománya: kb. 640-750 nm(nanométer); frekvencia tartománya kb. 480-405 THz(terraherz)
Narancs (590-640 nm; 510-480 THz)
Sárga (550-590 nm; 530-510 THz)
Zöld (490-550 nm; 600-530 THz)
Cián (485-500 nm; 620-600 THz)
Kék (450-490 nm; 670-620 THz)
Ibolya (360-430 nm; 790-670 THz)
A vörösön innen (infravörös) és az ibolyán túl létezik még végtelen számú elektromágneses hullám, amelyeket azonban már az ember szabad szemmel nem érzékel.
A szín tulajdonképpen a fénynek valamilyen felületről, valamilyen frekvencián történő visszaverődése, tükröződése. A színek árnyalata függ attól, hogy milyen alakú, milyen szerkezetű, milyen méretű és milyen környezetben lévő felületről verődik vissza a fény. Emellett a szín észlelése függ az észlelő adaptációs állapotától és emlékeiben lévő hasonló észlelésektől.
A mindennapi életben rengeteg helyen, nagyon sokféle színskálát használnak.
Ilyen pl. a Dulux színskála, amelyet a lakások színeihez használnak,
vagy a Platinum színskála, amely szintén falfestékek színeit mutatja be.
További festék színskálák:
www.gredicsredony.hu
>www.trilak.hu
>www.szin-haz.hu
Nemes vakolat színskálák:
>www.baumit.hu
>www.kohazy.hu
>www.hoszigeteloaruhaz.hu
>www.hoszigeteles-szigeteles.hu
A szépségiparban használt színskálák közül az Alfaparf színskála, amely az Alfaparf fodrászcikkeket forgalmazó cég hajfestékeinek színpalettáját mutatja be,
vagy a kozmetikai termékek színskálája, pl az Avon színskála.
További hajfesték és kozmetikai színskálák:
>www.wellashop.hu
>www.garnier.hu
>www.olcsobbat.hu
>www.fodraszkellekek.hu
>www.puderfelho.hu
Használnak még színskálát a textiliparban, a bútoriparban és még sorolhatnánk…
A színek „színessé teszik az életet”. Hatással vannak közérzetünkre, így az egész életünkre.
A színeknek különböző hatást tulajdonítanak, amely hatások jó részét már kísérletekkel bizonyítottak is. Érdekességként érdemes elolvasni , mit is jelentenek, mit is üzennek és milyen hatással bírnak a színek a hozzáértők szerint.
A fehér szín a lélekre van jó hatással. A tisztaság, nyitottság, eredetiség, sőt, a teljesség színe a színgyógyászat szerint.
A vörös szín erősíti az akaraterőt, magabiztosságot kölcsönöz, vitalitást sugároz.
A narancsszín jótékony hatással van a mellékvesékre, erőt sugároz, képes növelni a fizikai erőnlétet.
A barna a szilárdság, a megbízhatóság színe. A barna színt kedvelő személy általában szereti a biztonságot, merengő, elmélkedő típus.
A citromsárga a bölcsesség és ostobaság színe egyben. Képes fokozni a szellemi aktivitást, jótékony hatással van az emésztésre.
A zöld a stabilitás színe. Nyugtató hatása miatt festik sok helyen a kórházakat zöldre és használnak a műtőkben zöld színű lepedőket, műtősruhát. Egyensúlyt és harmóniát sugároz. Ugyanakkor a túl sok zöld szín tompultságot okozhat.
A kék szín a tudás és tudatlanság színe. A bölcsességet, türelmet, csendességet kapcsolják hozzá, de a kék színnek is tulajdonítanak gyógyító hatást.
Az indigószín kedvelője engedelmes, odaadó, vagy épp hazudós, öntörvényű.. A tisztítás és rendületlenség színe.
A lila a béke, a szónoklás, az önzetlenség és méltóság színe. Igen súlyos szín, mert a túl sok lila a környezetünkben depressziót okozhat, nyomasztó, lehangoló hatása lehet. A lilához kapcsolják a fondorlatosságot, fellengzősséget és a konfliktusokat is.
A fekete a teljesség és üresség színe. Tanító, kreatív, de akár pusztító és depresszióra hajlamosító szín is. Nincsenek igazán jó, vagy rossz színek, a fekete ugyanúgy hordoz jót, ahogy a többi szín is rosszat. A fekete bátorító szín. Arra ösztönöz, hogy a tudásunkat alkalmazzuk, ne azt, amit másoktól látunk. Bízzunk magunkban.
Remélem, tudtunk segíteni.
Szép napot kíván :
az FK-Tudás csapata
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: