A mítosz a görög mythos szóból ered, melynek jelentése monda, más szóval illetve hitrege. A mítoszok a vallási nézetek alapjait alkotják.
Tartalomjegyzék:
Mítosz
Monda
Mi a különbség?
Történetek
Keletkezéstörténet
Vendéglő
Koleszterin mítosz
Kártya
Film
5 kérdés – 5 válasz
A mitológia a képzeletben és a képzelet által győzi le, tartja uralma alatt és alakítja a természeti erőket: eltűnik tehát a természeti erők feletti valóságos uralom esetén.
Marx
A görög mythos szóból ered, melynek jelentése monda, más szóval illetve hitrege. Az ősi hagyományokat természetfeletti képességekkel rendelkező, isteni származású hősökről, csodálatos eseményekről szóló történet.
A mítoszok a vallási nézetek alapjait alkotják. A görög és a Földközi-tenger menti népek mítoszai nagy hatással voltak az európai kultúrára.
Istenek és hősök alakjába bújva, fantasztikus történetekbe préselve tükrözik a valóságot, vagyis a természet elemeit, körforgását, a gazdasági és társadalmi tevékenységeket, a népek történetét. Ezekben a történetekben öltenek testet az ember és a természet eredetére vonatkozó elképzelések egy jobb élet után. Utólag is alkottak mítoszokat azért, hogy egyes szertartások és intézményeknek alapjául szolgáljon.
Más néven rege. Népi eredetű, szájról szájra terjedő, meghatározott, de valós személyhez vagy helyhez kapcsolódó elbeszélés. A történeti mozzanatokat csodás elemekkel vegyítik.
Mi a különbség a mítosz és a monda között?
A monda és a mítosz között csak árnyalatnyi különbségek vannak. Míg a mítosztól nem várunk hitelességet, addig a mondától igen. Vagyis tudjuk, hogy a történet, a helyszínek, vagy a szereplők részben valóságosak. Ugyan tartalmaz csodás elemeket, de nem az egész történet kitaláció.
Régóta egyedül élt Kypros királya, Pygmalión. Hófehér elefántcsontból vésőjével olyan csodaszép szobrot faragott ki, amilyet még nem látott senki. Annyira szép volt, hogy Pygmalión bele is szeretett saját alkotásába. A szobor vonásai olyanok voltak, mint egy élő, gyönyörű leány arca, és mintha mozdulni akarna. Pygmailón simogatta művét, csókokkal borította, beszélt hozzá, nem akart belenyugodni, hogy nem él a lány. Félve nyúlt hozzá, nehogy folt maradjon érintésekor a finom testen. Becézte, ajándékokkal kedveskedett a szobornak, felöltöztette drága ruhákba, ékszereket aggatott rá. Elérkezett Aphrodité istennő ünnepe, és az áldozati oltár előtt megállva Pygmailón félt kimondani igazi kívánságát, helyette így imádkozott:
– Ha ti, istenek mindent képesek vagytok megadni, hát legyen az én hitvesen az elefántcsonthoz hasonló.
Aphrodité maga is jelen volt az ő tiszteletére rendezett ünnepen. Megértette a kyprosi király kívánságát és az áldozati tűz háromszor lobbant fel, ez volt a jele annak, hogy az istennő meghallgatta az imádságot. Pygmalión hazaérve megtapogatta a szobrot, és érezte, hogy az elefántcsont lágyul, merevsége enged. A szobor megelevenedett és ereiben vér lüktetett. Kypros királya köszönetet mondott a jótevő istennőnek és feleségül vette a lányt. A királyi párnak fia született, aki a Paphos nevet kapta, akiről Kypros szigetén lévő Paphos várost nevezték el.
Ariadné fonala:
Athén városát kemény adóval sújtja Minós krétai király, mely szerint 9 évenként 7 fiatal férfit és szüzet kell Krétára küldeni Krétára, ahol rájuk a biztos halál vár. Az athéni Aigeus király fia, Théseus önként jelentkezik, hogy bevegyék őt is a hét ifjú közé és elmenjen, szembe szálljon a labirintus szörnyével, Minotaurusszal. Théseus eljutott Krétára, ahogy meglátta a krétai királyleányt, a szép Adrianét. Szerelembe esett a két ifjú, és titkon megegyeztek, hogy Ariadné ad az ifjúnak egy gomolyag fonalat, ugyanis a Minótaurusnak Daidalos labirintust épített, melyben zegzugos folyosók voltak. Azonban Théseus Ariadné fonalát gombolyította és Pallas Athéné segítségével megölte a labirintus szörnyét, a fonal segítségével pedig kijutott onnan. Megmentett társaival hazahajózott Athénba, és magával vitte a krétai királylányt, mert megígérte neki, hogy a segítségéért feleségül veszi.
Mítosz – irodalmi érettségi tétel
Mítoszok és legendák:
Mítoszok keletkezéstörténete
Egyedi megjelenés, különleges ételek. Tökéletes borok, jó hangulat. Természetes ízek, legendás hangulat. Ezzel fogadja a vendéglő honlapja a látogatókat. Nézze meg Ön is!
Koleszterin mítosz
Mítosz kártyajáték
A mítosz című film:
1. Milyen eredetű szó a mítosz? Válasz: Görög eredetű, jelentése monda.
2. Mi a monda? Népi eredetű, szájról szájra terjedő, meghatározott, de valós személyhez vagy helyhez kapcsolódó elbeszélés, mely csodás elemekkel van tarkítva.
3. Mi a különbség a mítosz és a monda között? Válasz: A mítosztól nem várunk hitelességet, addig a mondától igen.
4. Hol található a Mítosz Vendéglő? Válasz: Göd.
5. Ki játssza a főszerepet A mítosz című filmben? Válasz: Jackie Chan.
Tartalom forrása:
Kislexikon A-Z, Budapest: Akadémiai Kiadó, 1968
Új magyar lexikon: 5. Mf-R, Budapest: Akadémiai Kiadó, 1962
Képek forrása:
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége
Szerkesztő ajánlja, olvasd el ezeket a témákat is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: