A mérsékelt égöv egyik évszaka, annak kiváltsága a nyár.
Tartalomjegyzék:
Irodalomban
Filmekben
Zenében
Könyvekben
Lakberendezésben
Szépségápolásban
Sportok
Táborok
Munka
Kirándulóhelyek hazánkban
Nyárfa
Háttérképek
5 kérdés – 5 válasz
Nyár:
A mérsékelt égöv egyik évszaka, annak kiváltsága.
A trópusi és a száraz égövek nem büszkélkedhetnek a meleg és gyümölcshozó évszakkal. Az északi és a déli félgömbön teljesen különböző a nyár. Ennek az az oka, hogy a Föld tengelye ferde, emiatt nem csak az Egyenlítő körüli területekre esnek merőlegesen a nap sugarai.
Ebben az évszakban a leghosszabbak a nappalok és ilyenkor a legmelegebb az időjárás. A tavasz és az ősz között helyezkedik el.
Az évszakok kezdete kultúránként változik, csillagászati és a területi meteorológián alapul.
Megkülönböztetünk csillagászati és meteorológiai nyarat. A Föld északi féltekén a csillagászati ~ a ~i napéjfordulótól az őszi napéjegynelőségig tart. Június 22-én éri legnagyobb szögben a nap északi féltekét, azaz a Nap merőlegesen süti a Ráktérítőt. Ez az év leghosszabb napja.
A Föld déli féltekén december 23-tól március 20-ig tartó évszak. Amikor nálunk a legrövidebb a nap (december 22.), a déli féltekén a Nap merőlegesen süti a Baktérítőt, vagyis ott az a nap a leghosszabb.
Magyarországon a meteorológiai nyár június1-től augusztus 31-ig tart.
Az északi és a déli féltek nyarai különböznek. Az északfélgömb ~i hónapjai a június, július és az augusztus. A déli félgömbön a mi téli hónapjaink alatt tombol a hőség, akkor szüretelik a legtöbb gyümölcsöt.
Az évszakok ábrázolása minden művészeti ágban megjelenik. Sok témával szolgál az irodalomnak, a festészetnek, a filmművészetnek és a zeneművészetnek is. Ebben a legmelegebb évszakban pezseg a levegő. A legtöbb ember igyekszik minél többet a szabadban lenni, nyaralni menni, kirándulni, túrázni, vagy egyszerűen csak egy nagyot sétálni. A nappalok hossza hatással van a szabadban töltött idő hosszára is. Az emberek zöme nem szeretnek jó időben a négy fal között ülni, ezért keresik a természet közelségét. Más részről azonban a mezőgazdasági betakarítási munkák is ekkor zajlanak. A természet teljesen pompájában ragyog. A ~i virágok megmutatják színpompájukat, az állatok világra hozzák kicsinyeiket.
A gyerekeknek szánt versekben is megjelenik ez az évszak. Nem véletlenül, hiszen a tanítási év véget ér, megkezdődik a hosszú ~i szünet. Sok minden érdekes történhet az alatt idő alatt. Az évszak múlása pedig tudatja a gyerekekkel, szülőkkel, hogy kezdődik egy újabb évszak, és egy újabb tanév.
Kányádi Sándor: Világgá ment a nyár
Nyugtalanul aludt az éjszaka a nagy bükkfa. Nem is aludt jóformán, csak sóhajtozott. Alig várta, hogy megvirradjon, hogy szétnézhessen a tájon.
Hunyorogva nézett szembe a kelő nappal.
– Bikmakk, bikmakk! – ébredtek a mókusok is vígan ugrándozva.
Maga alá tekintett az öreg erdő. S hát mit kell látnia: csupa makk, frissen hullott bükkmakk az avar. Annak örültek úgy a mókusok.– Bikmakk, cseremakk, mogyoró! – ujjongták a mókusok.
S az öreg erdő látta, hogy magányos társa, a tölgy is, amott a tisztáson, tanácstalanul tekint körül.
– Mi történt, szomszéd? – szólt át a bükkerdő a tölgyfának.
– Világgá ment a nyár – felelte a tölgy helyett a mogyoróbokor.
– Világgá, világgá ment – sóhajtott most már a tölgy is.
S már látták is mindannyian a nyár lába nyomát végig a patak mentén húzódó hosszúkás réten.Kikerics virított mindenütt a nyár nyomán.
Füttyszót is hallottak. S látni vélték, mintha egy úrfi forma ugrált volna kikericsről kikericsre, de olyan könnyedén, hogy a finom szirmok meg se rezzentek alatta. Makkot, mogyorót csörgetve táncolt a falu felé.
Az ősz volt.
Bizonyára a diószüretre sietett.Bizonyára a diószüretre sietett.
A versekben is ugyanígy megjelenik ez a forró évszak, itt van például Csukás István Tanévzáró című verse vagy Csukás István Tanévzáró, Drégely László vagy Nemes Nagy Ágnes az évszak szépségeivel, jellegzetességivel foglalkozik. Nyáron minden iskolás gyermek kipihenheti az egész éves tanulás fáradalmait. Az önfeledt játékról, pihenésről írnak a versek zömében. Nyári versek gyűjteménye (a teljesség igénye nélkül):
Kosztolányi Dezső: A nyár
A nyár az én szerelmem, érte égek,
halálthozó csókjára szomjazom,
erdőket áldozok szilaj tüzének,
bár ajkam is hervadna el azon.
Görnyedve várom télen a szobámba,
a tűz körül álmodva csüggeteg,
lángóceánját képzeletbe látva,
mely semmivé hamvasztja a telet.
S ha lángszerelme sápadt őszbe vénül
s zöld pártadísze hullong a fejérül,
virrasztom árva, bús menyasszonyom.
Zokogva már hülő keblére fekszem
s elsírva ottan legnagyobb szerelmem,
sápadt, aszú haját megcsókolom…
Nemes Nagy Ágnes megzenésített verse:
Babits Mihály verse Harcsa Veronika előadásában:
A filmművészeti alkotásokban is megjelenik (a teljesség igénye nélkül):
Jó estét nyár, jó estét szerelem,
Nyár a szigeten, mely Csukás István azonos című regényéből készült, lásd a könyveknél.
Az M1 és a Duna World közszolgálati tévécsatornákon nyaranta jelentkező műsor a Balatoni ~, mely Révfülöpről nyaranta közöl érdekes történeteket, programokat, sportolási lehetőségeket, gasztronómiai különlegességeket. Érdekes helyszíneket és embereket mutat be.
Komolyzenében: Vivaldi – Négy évszak
Könnyedebb műfajokban (a teljesség igénye nélkül):
KFT,
UFO,
Road,
Könyvekben (a teljesség igénye nélkül):
Sok szülőnek gondot okoz a hosszú szünidő alatt gyermekének biztonságos elhelyezése. Gyakran használják ki a nyári táborok által nyújtott lehetőségeket. Teljes ellátással, érdekes programokkal választhatnak a szülők és a gyerekek a választékból. Segítségükre lehet a nyári táborokat összegyűjtő oldal
A középiskolában, főiskolán vagy egyetemeken tanuló fiataloknak legalább akkora feladat ~i munkát keresni erre az időszakra. Apróhirdetések állás rovatában azonban rá lehet találni alkalmi vagy diákmunkára. Ezeket érdemes naponta böngészni: aprod.hu, jofogas.hu, expressz.hu, nyarimunka.lapozz.hu, diakmunka.lap.hu.
Cikkek, hírek a nyári, diákmunka világából.
A nyárfa (Populus) a fűzfafélék családjába tartozik 30 fajjal. A nemzetség főképp a Föld északi féltekén honos. 15-50 méter magasságú is lehet, 2,5 métert is elérheti a törzse. A növendék fák kérge sima, színe fehér, zöld, sötétszürke árnyalatai. Néhány faj kérge öregkorára bebarázdálódik. levelei rombusz alakúak, szélük karéjos, fogas, nyelük hosszú. Leveleinek mérete nagyon változatos nagyságot mutat akár ugyanazon a fán is. Barkavirágzatú.
Fája nem jó minőségű puhafa, amiből használati eszközöket, papírt és dobozokat készítenek.
József Attila: Nyár (részlet)
Aranyos lapály, gólyahír,
áramló könnyűségű rét.
Ezüst derűvel ráz a nyír
egy szellőcskét és leng az ég.Jön a darázs, jön, megszagol,
dörmög s a vadrózsára száll.
A mérges rózsa meghajol –
vörös, de karcsú még a nyár.
Minden, ami a forró évszakkal kapcsolatos, megtudhatjuk a nyar.lap.hu oldalról.
1. Van-e ~ a száraz és a szubtrópusi vidékeken? Válasz: Nincs.
2. Milyen nyarakat különböztetünk meg? Válasz: Meteorológiait és csillagászatit.
3. A Föld déli féltekén mikor van ~? Válasz: Amikor nálunk tél van (december 23 – március 20.).
4. Hazánkban mikor van a meteorológiai ~? Válasz: Június 1-től augusztus 31-ig.
5. Mikor van a ~i napforduló? Válasz: Június 21-én.
Forrás: Új magyar lexikon
Képek forrása: Google
Videók forrása: Youtube.com
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége
Szerkesztő ajánlja, olvasd el ezeket a témákat is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: