Tihany
A Balaton északi partján, a tóba nyúló félsziget. Leghíresebb nevezetessége az apátsági templom. Itt alakult meg hazánk első tájvédelmi körzete.
Tartalomjegyzék
Földrajzi jellemzők
A Balaton 25000 évvel ezelőtt keletkezett tektonikai süllyedéssel. Közép-Európa legnagyobb sekély vizű tava. A bele nyúló Tihanyi-félsziget 2 nagyobb medencére osztja. Környékét vulkanikus tevékenység alkotta, melynek tanúbizonyságai a Belső-tó és a Külső-tó, valamint a környező hegyek, pl. a Badacsony. 1952-ben alakult meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, melynek területe 1658 hektár. Ritka növény és állatfajok élnek itt, amelyek bemutatása és védelme a legfőbb cél. (pl. nyári lúd, barna rétihéja, vidra stb.)
A település története
Már az őskorban is lakott volt, melyet a régészeti ásatások is bizonyítanak. Az Óvár helyén egy földvár állt. Palánkvár a tatárjárás korában épült, körülötte házak, melyekből alakult ki az Újlak néven ismert falu. A török időkben Tihanyt végvárként ismerték, s ellenállta a török ostromának. Sajnos a Habsburgok idején lerombolták a várat, nehogy veszélyt jelentsen a hatalmukra. A háborúkat követően az apátság templomot és kolostort építtetett.
Tihany területén tájvédelmi körzet is található, amelyet gyalog, a kijelölt útvonalon lehet bejárni. Az 1920-as években betelepített levendulás ma már nagyon híres, virágzásakor ünnepséget szoktak rendezni. Több művész, köztük Illyés Gyula, Szabó Lőrinc, Passuth László töltötte itt rendszeresen az idejét.
Nevezetességek, múzeumok
A tihanyi barátlakások
Az Óvár-hegy oldalában találhatók az ún. barlanglakások, amelyeket a XI-XIV. században bazilita szerzetesek vájtak ki. Őket I. András telepítette be Tihanyba. Ez Közép-Európa egyetlen, épségben fennmaradt remetetelepe. Ma szabadon látogatható 3 barátlakás, mivel 1952-ben egy sziklaomlás betemette a többit. A közelükben fakad a félsziget egyetlen forrása, a Cyprian-forrás, amit régen Orosz-kútnak neveztek. Valószínűleg azért, mert a szerzetesek orosz származású, ortodox görög felekezetűek voltak.
A Tihanyi Bencés Apátság
I. András király alapította 1055-ben Szent Ányos és Szűz Mária tiszteletére. Szent Ányos egy olyan szent életű pap volt, aki számos csodatételt, gyógyítást vitt végbe életében, mint Jézus.
A templom 46 m hosszú, 16 m széles, tornyainak magassága 34,5 m. Barokk stílusban épült templom. Erről tanúskodnak a belső, fából faragott aranyozott szobrai, berendezései. Mennyezetfestményeit Lotz Károly, Székely Bertalan, Deák-Ébner Lajos alkotásai. A templomot 1889-90-ig restaurálták, majd újból 1996-ban. 1994-ben visszakerült a bencések tulajdonába.
A Tihanyi Apátság Alapítólevele a legrégebbi, fennmaradt nyelvemlékünk. Szórványemlék, ami azt jelenti, hogy latin szövegében magyar szavak és kifejezések találhatók. Az oklevelet ma a Pannonhalmi Főapátság levéltárában őrzik. A román stílusú altemplomban található I. András sírja, amely az egyetlen eredeti helyén lévő királysír.
A kolostorkert a Szent Benedek rend kultúráját hirdeti. Nemcsak a szellemi, hanem a testi munkát is preferálták, előírták a szerzetesek számára. A kert összekötő kapocs a mikro- és makrokozmosz között, szimbóluma a paradicsomi állapotnak. Középen egy kút található, kávájába vésve: ORA ET LABORA, vagyis imádkozás és munka. Körülötte koncentrikus körökben a bolygók pályái láthatók szimbolikusan. Az udvarban különböző kultúrnövényeket telepítettek, hogy bemutassák az emberiség által használt növényeket. A kert a béke szigete a bencések számára. A rendház épületében múzeum is látható.
Skanzen, avagy a Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Tihany jellegzetes régi népi építészetét, életmódját mutatja be. Eredeti helyén a hajdani gazdák használati tárgyait, lakóépületeit, mesterségeit mutatja be az érdeklődőknek. Általában szeptember 30-ig látogatható, de csoportokat egész évben fogadnak előzetes bejelentkezés alapján.
Babamúzeum
Minden kis- és nagygyermekes családnak, vagy akár csak érdeklődőknek ajánlott megtekinteni a Filotás család magángyűjteményét. A Babamúzeum 1993-ban nyílt meg. Olyan különleges, európai népviseletet ismerhetünk meg a babák által. Valamint értékes porcelánbabákat is láthatunk Franciaországból, s Németországból. Ezen kívül sokféle játék, pl. macik, játékállatok, babaházak, stb. találhatók itt.
A tihanyi visszhang
Az ország legszebb XX. Századi kálváriája mellett – amely Krisztus kínszenvedését, keresztútját mutatja be stációival -, keletre fekszik. Már a 19. században hírül adták, hogy a balatonfüredi vendégek oda járnak visszhangot hallgatni, mert a templom fala a Visszhangdombon elkiáltott mondást visszaveri. Ma már gyengül, de szélcsendes időben még ma is hallható.
Irodalmi művek
Csokonai Vitéz Mihály: A tihanyi echóhoz című versét meghallgathatják itt:
A tihanyi/balatoni kecskeköröm – amely egy kecskeköröm alakú kagyló – mondájának szövegét itt ismerhetik meg:
Rendezvények:
Levendula fesztivál, Garda fesztivál, Tihanyi szabadtéri játékok, stb….
Szállás, étkezés:
További információk:
5 kérdés 5 válasz
1. Hol található Tihany? – Magyarországon, a Balaton északi partján, a tóba nyúló félszigeten.
2. Mióta lakott település Tihany? – Már az őskorban is lakott volt.
3. Milyen nevezetességek láthatók itt? – Pl. barátlakások, bencés Apátsági Templom, II. András sírja, Skanzen, Babamúzeum
4. Milyen irodalmi művekben jelenik meg Tihany neve? – Tihanyi Apátság Alapítólevele, Csokonai: A tihanyi echóhoz, A tihanyi kecskeköröm
5. Milyen rendezvényekre lehet elmenni Tihanyba? – Levendula fesztivál, Garda fesztivál, Tihanyi szabadtéri játékok
A szerkesztő ajánlja, olvasd el:
Reméljük, tudtunk segíteni.
További szép napot kíván az fk-tudas.hu szerkesztősége!
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: