A számvitel a világ gazdaságának számszerű adatokkal történő dokumentálása, követése, elemzése. Egyszerűbben fogalmazva a számvitel a gazdálkodó szervezetek vagyoni, jövedelmi és pénzügyi tevékenységét dokumentálja s ad azokról objektív képet.
Tartalomjegyzék:
Számvitel fogalma
Feladatai
Szabályai
A számvitel fogalma
A számvitellel foglalkozó szakemberek a gazdaság illetve adott gazdálkodó szervezet működését, eredményességét vagy épp eredménytelenségét okmányokkal, dokumentumokkal alátámasztva követi, elemzi. Tulajdonképpen a számvitel egyfajta információs rendszer, amely bemutatja egy adott gazdálkodó egység, szervezet működését.
A számvitelnek sajátos eszközrendszere van, amellyel feldolgozza a gazdálkodó szervezetnél a változásokat. Nagy szüksége van erre a tevékenységre a gazdaság összes szereplőjének, hiszen a vállalkozás tulajdonosa naprakészen nyomon tudja követni cége produktumát, gazdasági helyzetét, de a hitelezők is csak a számviteli mérleget látva döntenek egy adott cégnek nyújtandó hitelről. Ezen kívül a potenciális befektetők, a partnerek és a leendő partnerek is tudni akarják, milyen a gazdasági helyzete az adott cégnek. Összefoglalva tehát a számvitel fő célja a gazdaság szereplőinek objektív tájékoztatása, informálása a cégek gazdasági helyzetéről.
A számvitel konkrét feladatai a következők
Bizonylatok készítése, feldolgozása, a dokumentumok iktatása és őrzése, a rendszermozgások teljes körű követése, információk szolgáltatása,emellett nagyon fontos feladata a tulajdon védelme és a kommunikáció, amely főleg a jogszabályok értelmezését és azok kommunikálását takarja.
A vállalatokat grafikonok és statisztikák segítik a saját gazdasági helyzetük elemzésében.
A beszámolót alátámasztják dokumentumokkal, főkönyvi kivonattal, leltár készítésével és a könyvvezetéssel, amelynek valódiságát bizonylatokkal kell igazolni illetve hitelessé tenni. A könyvvizsgáló feladata ezek hitelességét megállapítani. A beszámolók része a mérleg, kimutatás az eredményekről, valamint szükség szerint kiegészítő melléklet.
A számviteli törvény egységesen és világosan leírja a számvitel mindenkire kötelező érvényű szabályait, amely szerint a gazdaság szereplőinek működni kell. A számvitel két fő pillére a mérlegkészítés és a beszámoló.
A számviteli politika egységes rendbe foglalja a szabályokat
A számviteli politika egységes rendbe foglalja a szabályokat
Tartalmaznia kell a következőket:
– A leltárkészítési és leltározási szabályzatot
– Az eszközök és források értékelésre vonatkozó értékelési szabályzatot
– A bizonylati rend szabályzatát
– Az önköltség számítás rendjére vonatkozó szabályzatot
– A pénzkezelési szabályzatot.
Ezek az iránymutatók minden gazdálkodó szervezetre egységesen kötelező érvényűek.
Az alábbi videó segíthet eligazodni a vállalkozások számviteli feladataiban:
A számvitellel kapcsolatos információk az alábbi linkeken is találhatók:
Olvassa el az alábbi cikkeket is:
Remélem, tudtunk segíteni.
Szép napot kíván:
az FK-Tudás csapata
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: