Az Emmi az Emberi Erőforrások Minisztériumának rövidítése, de Pikler Emmi gyermekorvos nevét is köthetjük hozzá.
Tartalomjegyzék:
EMBERI ERŐFORRÁSOK MINISZTÉRIUMA
PIKLER EMMI
EMBERI ERŐFORRÁSOK MINISZTÉRIUMA
Az Egészségügyi Minisztérium, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, valamint az Önkormányzati Minisztérium sportpolitikáért felelős részlegének összevonásával jött létre 2010-ben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi).
Irányítója Réthelyi Miklós miniszter volt, akit 2012 májusában Balog Zoltán váltott, s ekkor módosult a név is az Emberi Erőforrások Minisztériumára (Emmi), valamint került a tárcához a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól a társadalmi és civil kapcsolatok fejlesztésének, a társadalmi felzárkózásnak és az egyházakkal való kapcsolattartásnak koordinációja, a romák társadalmi integrációja, valamint a nemzetiségpolitika.
Felelősségi területek
Egészségügy (egészségbiztosítás, egészségfejlesztési és betegségmegelőzési feladatok, kábítószer használat megelőzése), szociális ügyek, családügy, ifjúságpolitika (családpolitika, gyermekpolitika, a gyerekek és az ifjúság védelme, foglalkoztatási rehabilitáció, szociál- és nyugdíjpolitika), társadalmi felzárkóztatás (társadalmi esélyegyenlőség), egyházügy, civil kapcsolatok, nemzeti kisebbségek, oktatás (közoktatás, felsőoktatás, iskolai nevelés-oktatás szakképesítés megszerzésére felkészítő szakasz), kultúra, sport.
Államtitkárságok
Emmi Egészségügyért Felelős Államtitkárság
Az államtitkárság jelenlegi vezetője Dr. Szócska Miklós, Dr. Páva Hanna pedig az egészségügyi koordinációért és EU-ügyekért felelős helyettes államtitkár. Az államtitkárság az egészségügyi ellátás szakmai szabályait határozza meg, szabályozza a közegészségügyi és népegészségügyi feladatokat. Felelősségi területei közé tartozik az egészségfejlesztés, az egészségügyi intézmények és a gyógyszerügy.
Emmi Egészségügyért Felelős Államtitkárság hírei
Emmi Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság
Az államtitkárság vezetője Hölvényi György, a helyettes államtitkár Dr. Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár. Feladata a hazánkban élő nemzeti és etnikai kisebbségeket érintő kormányzati feladatok koordinálása, a civil szervezetek hatékony működésének és az önkéntességnek fejlesztése, valamint az egyházakkal való kapcsolattartás. Felelősségi területei az egyházpolitika, a civil társadalmi és a nemzetiségi önkormányzati kapcsolatok.
Emmi Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság hírei
Emmi Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság
Az államtitkárság jelenlegi vezetője Klinghammer István, a helyettes államtitkár pedig Dr. Maruzsa Zoltán, felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár. A Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság a nemzeti- és egyetemes kultúrát, a tudomány szolgálatát, az értékek megőrzését, fejlesztését és továbbadását támogatja.
Emmi Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság hírei
Emmi Közigazgatási Államtitkárság
A közigazgatási államtitkár jelenleg Dr. Lengyel Györgyi, a helyettes államtitkárok pedig Dr. Bathó Ferenc (gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár) és Dr. Sándor Csaba (jogi és személyügyi helyettes államtitkár). A Közigazgatási Államtitkárság fő feladata a minisztérium hivatali szervezetének vezetése, valamint összehangolt működésének biztosítása. A minisztérium szervezeti és működési szabályzatát készíti elő, annak munkatervére javaslatokat tesz és figyeli annak teljesítésért.
Emmi Közigazgatási Államtitkárság hírei
Emmi Köznevelésért Felelős Államtitkárság
Jelenlegi vezetője Hoffmann Rózsa, a helyettes államtitkár pedig Sipos Imre. A Köznevelésért Felelős Államtitkárság felelősségi területei az oktatás, közoktatás és tudománypolitika. Az óvodai, iskolai, kollégiumi nevelés és oktatás ellátását biztosítják, valamint a tanszabadsághoz és a tanítás szabadságához való jogokat érvényesítik.
Emmi Köznevelésért Felelős Államtitkárság hírei
Emmi Kultúráért Felelős Államtitkárság
Jelenlegi vezetője Halász János, a helyettes államtitkár Hammerstein Judit kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkár. A Kultúráért Felelős Államtitkárság felelősségi területei a kultúra, a közművelődés, a művészetek, a kulturális örökség és a közgyűjtemények. A rendelkezésre álló eszközökkel kezdeményezi és elősegíti új kulturális értékek megteremtését, valamint a nemzeti és egyetemes kulturális örökség megóvását. A nemzetközi kulturális kapcsolatok és a magyar kultúra külföldi terjesztésének irányelveit és programjait határozza és szervezi meg.
Emmi Kultúráért Felelős Államtitkárság hírei
Emmi Parlamenti Államtitkárság
A parlamenti államtitkár jelenleg Doncsev András, aki a parlamenti pártközi egyeztetési mechanizmusokat irányítja, valamint a számára megküldött minisztériumi jogszabály-előkészítés tervezeteit véleményezi. A Parlamenti Államtitkárság a miniszter által meghatározott egyedi feladatokat látja el, és a minisztériumi álláspontok kialakításában és képviseletében is részt vesz.
Emmi Parlamenti Államtitkárság hírei
Emmi Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság
Az államtitkárság jelenlegi vezetője Dr. Simicskó István. A helyettes államtitkár Szekeres Pál sportért felelős helyettes államtitkár, valamint Kiss Norbert ifjúságért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár. Feladatuk a sporttal kapcsolatos fejlesztések és programok előkészítése, a sport kormányzati irányítási- és intézményrendszerének kialakítása, működtetése, szabályozása.
Emmi Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság hírei
Emmi Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság
Jelenlegi vezetője Soltész Miklós, a helyettes államtitkárok pedig Asztalosné Zupcsán Erika (szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár) és Fülöp Attila (család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkár). A Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság tevékenységi körébe tartoznak a családi és szociális szolgáltatások, a nyugdíj- és idősügyek, a fogyatékossággal élők jogainak biztosítása, továbbá a lakosság szociális biztonságát szolgáló pénzbeli ellátásának szabályozása, felügyelete.
Emmi Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság hírei
Emmi Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság
Az államtitkárság jelenlegi vezetője Dr. Kovács Zoltán, a helyettes államtitkár Dr. Garai Péter. Feladata, hogy a hátrányos helyzetű emberek és csoportok arányos részt kapjanak a bővülő lehetőségekből. Új koncepciója szerint csak akkor érhető el a hátrányos területeken javulás, ha az egészségügyi, oktatási, szociális és foglalkoztatási körülményeket javítjuk. Felelősségi terület a cigányügy, a társadalmi felzárkózás.
Emmi Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság hírei
Egyéb hasznos linkek:
PIKLER EMMI
Élete
Emilie Madeleine Reich, vagyis Pikler Emmi 1902. január 9-én született Bécsben. Szülei magyarok voltak, Budapestre 1908-ban költözött a család. Pikler itt kezdte meg tanulmányait, de egyetemre már Bécsben járt. Gyermekorvosi végzettséget 1930-ban szerzett Clemens von Pirquet professzor klinikáján. Ebben az évben házasodott össze Pikler Györggyel, akivel Olaszországban telepedtek le. Első gyermekük 1931-ben született meg. A gyermeket semmire sem kényszerítették, szabadon fedezhette fel maga körül a dolgokat, megadták neki azt, hogy saját ütemében fejlődhessen.
Munkássága
Pikler Emmi ilyen alapelvek szerint végezte háziorvosi munkáját is, s hamar az egészséges gyereknevelés és fejlődés szakembere lett. Odafigyelt a család egészére is, hogy az minél nyugodtabb, harmonikus életet élhessen. Különös figyelmet fordított a gyermekek étkezésére is, úgy vélte, azt annak étvágya kell, hogy meghatározza, nem a szülő. Fontos alapelve volt továbbá a megfelelő, mély szülő-gyermek viszony kialakulásának elősegítése.
1935-től már Budapesten dolgozott.
Férjét 1936-ban bebörtönözték, a második világháború végéig nem szabadulhatott. Piklernek ebben az időben egyre több cikke jelent meg olyan folyóiratokban, melyek a gyermekek fejlődésével foglalkoznak. 1940-ben adták ki első könyvét.
1946-ban kezdett tevékenykedni a Lóczy Lajos utcai csecsemőotthonban. Itt próbálta ki nevelési elveit. Az intézetben megalapozták a bentlakó gyermekek egészséges fejlődését a szabad mozgásgyakorlásnak és a jó gondozó-gyermek kapcsolatnak köszönhetően. Így ezeknek a gyerekeknek nem kellett szenvedniük a hospitalizmustól (intézeti károsodás). A „Pikler-gyerekek” önállóak voltak, könnyen feltalálták magukat, nem függtek annyira gondozóiktól/szüleiktől.
Az intézet több néven is működött: Módszertani Csecsemőotthon, Egészségügyi Minisztérium Csecsemő- és Kisgyermekgondozási és Nevelési Módszertani Intézet, Csecsemőotthonok Országos Módszertani Intézete, Csecsemőotthonok Pikler Emmi Országos Módszertani Intézete, Pikler Intézet – utóbbit 1998 óta a mai napig használják.
1978-ig vezette a Lóczyt, ezután már csak tudományos munkatársként működött közre, a gyermekek mindennapi életében nem vett részt. Budapesten halt meg 1984. június 6-án.
Fontosabb könyvei:
Pikler, E. (1950). A szocializmusban nincs árva gyerek. Budapest, Magyarország: Egészségügyi Könyvkiadó.
Pikler, E. & László, M. (1951). Hogyan fürösszük a csecsemőt? Budapest, Magyarország: Egészségügyi Könyvkiadó.
Pikler, E. (1969). Adatok a csecsemő mozgásának fejlődéséhez. Budapest, Magyarország: Akadémiai Könyvkiadó.
Pikler, E., Tardos, A., & Harmath, P. (1970). A születéstől óvodáskorig. A gyermek fogadása. Budapest, Magyarország: Kossuth Kiadó.
Pikler, E. (1976). Mit tud már a baba? Budapest, Magyarország: Medicina Kiadó.
Pikler, E., Hirschler, I., & László, M. (1985). Anyák könyve. Budapest, Magyarország: Medicina Könyvkiadó.
Magyarországi Pikler-Lóczy Társaság
Lóczy Alapítvány a Gyermekekért
5 kérdés, 5 válasz:
K: Mi volt az Emmi elődje?
V: A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi).
K: Mikor és mik összevonásával jött létre?
V: Az Egészségügyi Minisztérium, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, valamint az Önkormányzati Minisztérium sportpolitikáért felelős részlegének összevonásával jött létre 2010-ben.
K: Melyek az Emmi felelősségi területei?
V: Egészségügy, szociális ügyek, családügy, ifjúságpolitika, társadalmi felzárkóztatás, egyházügy, civil kapcsolatok, nemzeti kisebbségek, oktatás, kultúra, sport.
K: Ki volt Pikler Emmi?
V: Gyermekorvos, az egészséges gyereknevelés és fejlődés szakembere.
K: Mi volt fő alapelve?
V: . A gyermeket semmire sem szabad kényszeríteni, szabadon fedezze fel maga körül a dolgokat, saját ütemében fejlődjön.
Forrás:
Kép forrás:
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége
A szerkesztő ajánlja, olvasd el az alábbi témákat is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: