A konyhaművészethez kapcsolódik. A zöldségek a lágy szárú növények közé tartoznak, melyeknek fogyasztásra alkalmas részeik lehetnek akár a gyökerek, szárak, gumók, levelek, virágok, vagy magok. Többségük inkább sós, szemben az édes gyümölcsökkel.
Tartalomjegyzék:
Zöldségek
Vásárlás
Zöldségeskert
Ételek
Diéták
Kreatív
Zöldségek
Örök viták kiindulópontja, hogy mi számít zöldségnek és mi gyümölcsnek. Például a paradicsomról sokáig úgy tartották, hogy gyümölcs, míg a dinnye egyes elgondolások szerint zöldségnek számít.
A bejegyzésben a köznyelvben zöldségeknek nyilvánított növényekkel foglalkozunk.
Az articsóka a fészkesvirágzatúak családjába tartozó mediterrán eredetű növény. Étkezési célra ki nem nyílt virágzatkezdeményét, vastag sziromleveleit, húsos csészeleveleit használhatjuk fel. Előételként, hússal megtöltve készítik el leggyakrabban. Rostokban, B1-vitaminban, magnéziumban, káliumban, vasban gazdag.
A babnak rengeteg fajtája létezik: vörös bab, fehér bab, spárgabab, feketebab, jégbab, vajbab… Hüvelyes növény, termésének húsos magját fogyasztjuk. Leggyakrabban leves és főzelék készül belőle. Magas tápértékű, fehérjetartalma igen nagy.
A burgonya az egyik legnépszerűbb zöldség, köszönhetően jó eltarthatóságának és sokrétű felhasználásának. Főzhetünk belőle levest, főzeléket, de leggyakrabban köretként kerül az asztalra: sült és főtt krumpli, burgonyapüré, krokett, és még megannyi finomság. Gumóját használjuk fel, sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.
A csemege kukorica a legtöbb zöldséggel ellentétben cukortartalma miatt édeskés ízű. Zsenge korában a legédesebb, érett állapotában már keményebb és a benne lévő cukormennyiség is csökken. Főzve általában köretek kiegészítője, saláták összetevője. Lisztként, daraként is találkozhatunk vele. Magjaiból pattogatott kukorica készül.
A céklának gyökerét fogyasztjuk, de levele saláták egyik kiegészítője lehet. Legtöbbször főtten, főételek mellé esszük, de természetesen a céklából is készülhet például leves, főzelék, csatni. B1-, B2-, és C-vitamin tartalma jelentős.
A hagymának több fajtájával találkozhatunk, például vöröshagyma, lilahagyma, póréhagyma, fokhagyma, metélőhagyma (snidling). Az ételek egyik legfontosabb ízesítői, sajátos csípős ízüknek és illatuknak köszönhetően. A hagymának általában a gumóját használjuk fel, de a metélőhagymának a leveleit fogyasztjuk, (a póréhagymának is megehetjük ezt a részét), sőt, virága is ehető.
Káposztából szintén sokfélével találkozni. Fejes káposztát, vörös káposztát, kelkáposztát is vásárolhatunk a zöldségesnél, pénztárcabarát áron. Sokféleképpen elkészíthetőek, sok ételhez illenek, főleg az előbbi két fajta. Rengeteg vitamint tartalmaznak, nem véletlenül készülnek például kapszulák is belőlük. Levelüket hasznosítjuk, de száruk, az úgynevezett torzsa is ízletes.
Fodros levelű változata a kelkáposztának a leveles kel, vagy fodros kel. Rengeteg fehérjét tartalmaz a kínai kel, de C-vitamin tartalma is jelentős, csakúgy, mint a kelbimbónak.
A karalábé a káposztafélék közé tartozik, szárát fogyasztjuk. Sokan kidobják leveleit, pedig salátákba kitűnő. Fehér és lilás karalábé is létezik, de ízük között semmilyen különbség nincs. Sok C-, B1-, B2-vitamint tartalmaz, méregtelenítő hatású, nagyon jó leves, főzelék készülhet belőle, de rántva is finom.
A karfiol szintén a káposztafélék családjába tartozik, hófehér virágrügyeit szoktuk főzés során felhasználni. A káposztákhoz hasonlóan a karfiolnak is magas a C-vitamin tartalma, az ásványi sók sem hiányoznak belőle, és mindezeket mélyhűtött állapotában is megőrzi.
A karfiol és a fejes káposzta közeli rokona a brokkoli. Szintén virágát fogyasztjuk, de szárát is meg lehet enni. Nagyon sok vitamint tartalmaz, rákmegelőző ételnek tartják.
Az Amerikából származó paprika az egyik legkedveltebb zöldség, szinte minden háztartásban megtalálható. Használhatjuk egészében, őrölve; frissen és szárítva is jellegzetes íze van. Őrleményét sokszor használjuk fűszerezésre, a magyar konyha meghatározó ételeinek nélkülözhetetlen összetevője. Édes és csípős változatai is vannak. Csípősségéért a kapszaicin nevű vegyület felel, melyet a gyógyszergyártásban is felhasználnak.
A bogyótermésű paradicsom szintén nagyon népszerű, nem csak kellemes íze, hanem sokrétű felhasználása miatt is. Szinte nincs olyan sós étel, amibe ne illene, de nyersen fogyasztva, préselt italnak, savanyúságnak is alkalmas. Jelentős A-, B1-, B2- és C-vitamin forrás, gyulladásos folyamatokra külsőleg és belsőleg is eredményesen alkalmazható. Tápértéke főzve még nagyobb, mert hő hatására a likopin fel tud szabadulni, mely semlegesíti a szabad gyököket, megelőzve a daganatos betegségeket.
A petrezselyem a zellerfélék családjába tartozik, kinézete a sárgarépáéhoz hasonló, éppen ezért sokan (tévesen) fehérrépának is nevezik. Leveleit leginkább ízesítésre, gyökerét levesekhez és salátákhoz használják, de szára és szárított magjai is ehetők, de utóbbi mérgező is lehet, ha sokat fogyasztunk belőle.
A káposztafélékhez tartozó retek nagyon sok C-vitamint tartalmaz. A hagymával is összefüggésbe hozható, hiszen hasonló illóolajat tartalmaz, ennek eredménye az enyhén csípős íz. Leginkább nyersen használjuk fel, szendvicsek mellé, salátákba.
Salátából is többféle létezik: endíviasaláta, cikóriasaláta, kötözősaláta, mezei saláta, tépősaláta, de legelterjedtebb a fejes saláta. Levelét nyersen fogyasztjuk szendvicsekben, salátákban. Sok B1-, B2-, B6- és C-vitamint, fehérjét, kalciumot, vasat tartalmaz, miközben alacsony kalóriatartalma van, fogyasztását mindenkinek ajánlják.
A spárgának három változatát kínálják: a fehéret, a zöldet, valamint a lilát, ami nagyon ritka. A fehér spárga íze lágy, meghámozva kell fogyasztani, hamar megfonnyad. A zöld tovább marad friss, íze erőteljesebb. A lila spárga íze a fehér és a zöld keverékének mondható. Különösen kedvelt a fogyókúrázók körében, mert laktató, nagyon sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ám zsír- és kalóriatartalma elhanyagolható.
A kicsit édeskés sárgarépa nem csak levesek, főzelékek, saláták gyakori összetevője lehet, hanem édességek is készülhetnek belőle (például répatorta), de gyakran gyümölcslevekben is megtalálható. Főzve, párolva, sütve egyaránt ízletes, tápláló. Szárát fogyasztjuk, ám levele is ehető, bár kevésbé elterjedt. Értékes összetevőket tartalmaz, a színét adó magas β-karotin tartalma miatt nyáron a barnulni kívánóknak érdemes sokat rágcsálni belőle.
A sok ásványi sót és C-vitamint tartalmazó sóskát leginkább csak főzelékhez használjuk fel.
A spenót a zöldségek közül az egyik, amely a legtöbb ásványi anyagot tartalmazza, sok B2-és C-vitamin található benne, valamint vas és foszfor. Főzelék készítésére használatos, de salátákba is tehetjük.
A padlizsánt rengeteg módon elkészíthetjük: grillezve, párolva, rántva, töltve, krémként, főzelékként, levesbe, salátákba… Sok ásványi sót, de A- és C-vitamint is tartalmaz.
A tökök közé tartozik a spárgatök, a sütőtök, a laskatök, de kedvelt tökféle a cukkini és a patisszon is. Édeskés zöldségek, fajtától függően leves, főzelék készülhet belőlük, de lehet sütni, rántani is.
Az uborka is a tökfélék családjába tartozik, de a sárgadinnye is közeli rokona. Nyersen, salátákban fogyasztjuk. Sok ásványi anyagot tartalmaz, magas kálium tartalma miatt vízhajtó hatással bír. Összetevőinek köszönhetően szépítésre is használják, bőrfiatalító, gyulladáscsökkentő, sok kozmetikai termék összetevői között szerepel.
A zeller sok B1- és B2-vitamint, valamint foszfort tartalmaz. Gyökerét salátákhoz használjuk, de őrleménye is különlegesebbé teszi a leveseket, mártásokat, húsokat.
A hüvelyes zöldborsó kissé édeskés, vitaminokban gazdag, fehérjetartalma magas. Sok ételhez illik, készül belőle leves, főzelék, köret, saláták összetevője.
Zöldség vásárlás
Amikor boltban, piacon zöldséget vásárolunk, csak a látásunkra, tapintásunkra és szaglásunkra hagyatkozhatunk, mivel a legtöbb helyen nem adnak kóstolót a vásárolni kívánt áruból. Ha egy zöldségnek szép, élénk színe van, nem fonnyadt, nem foltos, akkor már nagyobb eséllyel lehet a termék megfelelő ízű. Bár az eladók többsége nem veszi jó néven, de tapintással is ellenőrizhetjük például a frissességet. A vásárlás harmadik fontos összetevője a zöldség illata, amely szintén árulkodik a minőségről.
Mirelit, konzerv
Zöldséget nem csak frissen vásárolhatunk, egy részüket mirelit, konzerv vagy üveges formában is lehet kapni. Ez azért előnyös, mert növeli a zöldségek eltarthatóságának idejét, valamint az év bármely szakában ehetünk olyan zöldségeket is, melyeknek éppen nincs szezonjuk. Viszont nem adják vissza teljes mértékben a természetes ízt és aromát.
A konzerveket tartósítószerekkel és hőkezeléssel tartósítják, utóbbi miatt a vitaminok egy része bomlásnak indul, és a hosszú tárolás ezt még fokozza is. Sok hozzáadott sót és/vagy cukrot tartalmazhatnak, ami nem túlzottan előnyös.
A mirelitzöldségek tápanyagtartalmukból nem, vagy csak csekély mértékben veszítenek. Azonban ha nem tudjuk fenntartani a folyamatos hűtést, az olvadásnak indult zöldségek romlani kezdenek.
Primőr, bio zöldség
Ha nem győzzük kivárni, hogy bizonyos zöldségeknek eljöjjön a szezonja, akkor vásárolhatunk primőr zöldségeket is, melyek a szokásosnál előbb, vagy egész évben kerülnek a piacra. Ezek sokszor szebb látványt nyújtanak, élénkebb színűek, nagyobbak, mint természetes módon termesztett társaik, legszívesebben azonnal beléjük harapnánk. Ízük viszont általában csalódást okoz, hiszen nem olyan zamatosak, legtöbbször vízízűek. Ellenben áruk jóval magasabb, mint a többi zöldségé.
A primőr zöldségeket fóliákban, üvegházakban termesztik, nem éri őket természetes napfény, sem eső, sok vegyszer annál inkább, így ezek maradványait tartalmazhatja a gyümölcs, amely káros az egészségre.
A bio zöldségek mesterséges anyagoktól, vegyszerektől mentesek. Csak az ökológiai gazdálkodás szerinti tápanyagokat, növényvédő szereket, technológiát használják termelésük során, így környezetvédelmi megfontolásból sem rossz választások, és szervezetünket sem károsítják. Áruk viszont a hagyományos zöldségekének akár kétszerese is lehet.
Közvetlenül a termelőtől
Amennyiben friss, megbízható és jó minőségű zöldséget szeretnénk vásárolni, érdemes piacokon szétnézni, hazai termelőtől, vagy ezzel foglalkozó szolgáltatások által rendelni.
Utóbbiak dobozrendszerben működnek: különböző méretű csomagokat állítanak össze különböző zöldségekből, mi pedig kiválaszthatjuk a nekünk megfelelőt, de ha szeretnénk, módosíthatjuk is a kosár tartalmát. A termelőtől származó zöldség pedig a legtöbb esetben házhoz jön.
Nagybani piac, nagykereskedelem, árak
Horváth Gazda Zöldség-Gyümölcs Nagykereskedés
Kínálati árak a Budapesti Nagybani Piacon
Házhozszállítás
Zöldségeskert
Teljesen más olyan zöldséget elfogyasztani, melynek magját magunk vetettük el, gondoztuk, figyeltük fejlődését, és végül saját munkánk gyümölcseként tettük az asztalra. Ezért is ültetnek sokan zöldségeket kertjükbe. Azt mondják, a házi zöldség íze össze sem hasonlítható a boltban vásároltéval, és az sem utolsó szempont, hogy pénztárcakímélőbb megoldás is.
Vannak zöldségek, melyeket helyben kell vetni, másokat védett helyen elő kell nevelni, és csak ezután lehet kiültetni a szabadba.
Az alábbi oldal összefoglalja, mikor mit érdemes elvetni, kiültetni:
Magok és palánták esetén is elsődleges a jó minőségű talaj. Érdemes felásni, komposztot adni hozzá, majd elgereblyézni. A magokat sorban kell szétszórni, palánták esetén a sor-és tőtávolságot is be kell tartani.
Figyeljünk arra, hogy a palántákat milyen mélyre kell elültetni, mert egy nem megfelelő mélységű gödör miatt elképzelhető, hogy nem járunk sikerrel.
A magokat körülbelül 5 centiméter mély árokba szórjuk el.
A művelet befejezése után gyenge vízsugárral alaposan áztatni kell a területet, a palánták nagyon könnyen kiszáradhatnak és elpusztulnak. A legtöbb vizet ebben az állapotukban igénylik, begyökeresedésükig gyakran locsoljuk őket.
Később azonban már nem szabad túlzásba vinnünk a növények locsolását, mert a sok víz rontja a talaj minőségét és a gyomok is könnyebben elszaporodnak.
A talajban biztosítanunk kell a zöldségnövényeknek a tápanyagokat, ezért érdemes félévente trágyázással pótolni azt.
Fontos továbbá a rendszeres gyomirtás, kapálás, a ritkítás, és fertőzés esetén a növényvédelem.
Zöldségeskert – linkek:
Magok
Palánták
Zöldség ételek
Az ételek többségéhez mindig adhatunk valamilyen zöldséget, melyek ízletesebbé, egészségesebbé teszik a falatokat.
A zöldségek nem csak nyersen, hanem sülve, párolva, grillezve is nagyon finomak:
Sok olyan fogás is van, melyben fő szerepet játszanak ezek a növények, az alábbiakban ezekből szemezgetünk.
Ha zöldség, akkor saláták. Készülhet csak egy, vagy akár több zöldségből, bármilyen mennyiségben, egyszerűen elronthatatlan. Érdemes még ízletesebbé tenni például öntetekkel, hússal, tojással, pirított kenyérrel, de gyümölcsök is kerülhetnek bele.
Egészséges és laktató, de kevés kalóriát tartalmaz, így diétázóknak is ajánlott a tepsis zöldség, rakott zöldség, sült zöldség:
Ha valamilyen egészséges ropogtatnivalóra vágyunk, ideális választás a zöldségchips. Készülhet burgonyából, répából, padlizsánból, retekből… Érdemes kipróbálni!
Zöldségmártogatóst is érdemes rágcsálni:
A zöldségleves nagyon finom, de krémleveseket is készíthetünk:
Rengeteg zöldségköret közül választhatunk:
Zöldséges ételek – linkek:
Zöldségdiéták
Aki fogyni szeretne, érdemes zöldségdiétával próbálkoznia. A zöldségek sok vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak, többségük vízhajtó, méregtelenítő hatású, kalóriaszegény, ám hamar eltelíti a gyomrot. Nem is beszélve a nagy választékról és a zöldségek elkészítésének ezer és ezer módjáról. Egy kis odafigyeléssel egy ilyen diéta sosem lesz unalmas, inkább hatásos!
Zöldségdiéták – linkek:
Zöldség – kreatív
Vannak, akik a zöldségeket nem csak megeszik, hanem különböző alkotásokat is készítenek belőlük. Tökből faragott lámpást mindenki látott már, azonban itt még nem áll meg a tudomány: zöldségből készülhetnek egyéb dekorációk, figurák, szobrok, csokrok is.
Igazán különleges faragások tökből:
Kreatív – zöldség – linkek:
Pavlicsek Csaba ételszobrász honlapja
5 kérdés, 5 válasz:
K: Mely részüket fogyasztjuk?
V: Fogyasztásra alkalmas részeik lehetnek akár a gyökerek, szárak, gumók, levelek, virágok, vagy magok.
K: Hogyan vásároljunk frisset?
V: Ha szép, élénk színe van, nem fonnyadt, nem foltos, akkor már nagyobb eséllyel lehet a termék megfelelő ízű. Bár az eladók többsége nem veszi jó néven, de tapintással is ellenőrizhetjük például a frissességet. A vásárlás harmadik fontos összetevője az illat, amely szintén árulkodik a minőségről.
K: Milyen formában vásárolhatunk belőlük?
V: Friss, primőr, bio, mirelit és konzerv formában.
K: Milyen formában készíthetjük el őket?
V: Sülve, párolva, grillezve, salátának, kedvelt a tepsis, rakott, sült zöldség, a leves, a krémlevesek, a különböző köretek, vagy akár a zöldségchips,mártogatós.
K: Miért alkalmazhatók sikerrel diétázás során?
V: Sok vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak, többségük vízhajtó, méregtelenítő hatású, kalóriaszegény, ám hamar eltelíti a gyomrot. Nem is beszélve a nagy választékról és elkészítésük ezer és ezer módjáról.
Forrás:
Kép forrás:
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudas.hu szerkesztősége
A szerkesztő ajánlja, olvasd el az alábbi témákat is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel:
I just ought to tell you which you have written an exceptional and distinctive post that I really enjoyed reading. Im fascinated by how nicely you laid out your material and presented your views. Thank you. ddccegdfbgkf