A lekvár gyümölcsökből, édesítő hozzáadásával főzéssel készült élelmiszer. Napjainkban lekvárfőzéshez nem csak gyümölcsöt hanem a zöldséget és egyes virágok szirmait is felhasználják.
Tartalomjegyzék:
Befőzés folyamata
Receptek
Diabetikus receptek
Különlegességek
További receptek
Dzsem receptek
Lekvárkészítők
Flavan
Tamarin
Lekvár
Felfedezés, befőzés folyamata
A lekvár múltja a perzsák, a görögök és az ókori rómaiakig visszatekinthető. Akkoriban mézzel tartósították a gyümölcsöket (naspolyát, birsalmát). Az első században élt egy római mesterszakács bizonyos Marcus Apicius Gavius, – receptkülönlegességeit feldolgozták könyvekben, írásokban például a Re Cunaria – foglalkozott a gyümölcsök tartósításával. A lekvár édes íze miatt gyógyításban használták a középkorban, leginkább a kellemetlen gyógyszer ízét vették el, ugyanis összekeverték a kettőt s így adták a betegeknek.
Lekvár és a dzsem közötti különbség
A lekvár egynemű (homogén), azaz pépes, a dzsemben gyümölcs darabok vannak, melynek mérete különböző lehet.
Befőzés folyamata
Előkészületek: Csak is tiszta konyhában kezdhető meg a lekvár főzés. A lekvárfőzéshez használt edények lábas, fazék fakanál szintén alapos tisztítást igényelnek. A befőttes üvegeket alapos mosogatás esetleg kifőzés után csak lecsepegtetni szükséges.
A gyümölcsöket átválogatva, hibás szemeket eltávolítva, többször alaposan átmossuk, a nagyobb darabokat felezzük illetve negyedeljük mérettől függően, ha szükség van a gyümölcs hámozásra azt is elvégezzük.
Lekvár főzés: A lekvárt egyenletes lángon, folyamatosan keverve készítjük. A lekvár akkor készült el amikor már kellően sűrű. A főzési idő függ a gyümölcs víztartalmától, és természetesen attól milyen gyorsan lesz pépest a gyümölcs. A főzés folyamat meggyorsítható, ha befőzőcukrot használunk. A lekvár ízesítés szerint lehet, cukorral mézzel ízesítő szerrel, cukormentesen. Gyümölcs felhasználás alapján kimeríthetetlen a választék.
Üvegeink repedését törését (hirtelen magas hő) megelőzhetjük meleg vizes öblítéssel és meleg vizes edénybe állított üvegekkel. A kész lekvár üvegekbe töltjük, 1-2 -szer megrázzuk, minél kevesebb levegő maradjon benne. Tartósítószert a magas cukortartalmú lekvárok nem igényelnek (de rakható). A legtöbb esetben szükséges minimális mennyiségű nátrium- benzoát (késhegynyi) a megtöltött üvegekbe.
Az üvegeket lezárjuk, ez lehet csavaros tető, celofán,csavaros tető és celofán együtt, fólia vagy csatos övegeknél természetesen a csat. A celofánt érdemes több rétegben az üveg tetejére rakni valamint a gumi gyűrűből is több darab kell.
Utolsó munkálatok: Az üvegeket egymás mellé helyezzük, nem baj ha összeérnek. Letakarjuk pléddel, akár több rétegben, hogy “izzadjon” a lekvár. Amint teljesen kihűlt (2-3 nap) a száraz dunsztban a végleges helyére kerülhet.
Forrás:
Befőzési kellékek, gépek
A cukor és a méz mellet felhasználható befőző szerek.
Dzsemfix: A termékeknek több változata van, a befőzés idejét rövidítik meg. Az 1 kg gyümölcshöz hozzáadott cukor mennyiségét is csökkentik. Ezekkel a termékekkel készített lekvárok, dzsemek nem igényelnek külön tartósítószert és dunsztolást.
Befőzőcukor: A termékek használatával a szintén rövidebb ideig tart a befőzés. Mivel a befőző cukor pektint tartalmaz a sűrűsödés (szilárdulás) előbb bekövetkezik mint hagyományos főzés során. A befőző cukor használatával növelhető a gyümölcs mennyiség.
Diabetikus befőzőcukor: Kimondottan a cukormentesen élők számára készült. Édesítőszerrel és fruktózzal készült.
Pektin: Cukor hozzáadásával készíthetünk, lekvárt, dzsemet. A főzési idő rövidül.
Az üstök, fazekak, lábosok mellet ma már használhatunk, kimondottan befőzésre alkalmas gépeket.
Befőző automata: Nem csak lekvárt, dzsemet főzhetünk (befőtt, készétel), az utólagos hőkezelés is elvégezhető. A termékekben készülő ételt nem kell kevergetni.
Kisüzemi zöldség gyümölcs feldolgozó: Nem csak az élelmiszer elő előállítására alkalmas, hanem az üvegeket is megtölti, majd hőkezeli. Egyszerre 40 kg terméket (Lekvárt, dzsemet…) lehet vele készíteni.
Forrás:
Kép forrás:
Receptek
Sárgabarack lekvár házilag
Hozzávalók:
- Sárgabarack
- Cukor (minimum a gyümölcs súlyának a fele)
- Tartósító szer
Elkészítés: A gyümölcsöt tisztítás után hámozzuk (elhagyható), megfelezzük vagy negyedeljük, magozzuk. Lábosba tesszük, cukrot hozzáadjuk- a cukor elhagyható, ha nagyon érett a gyümölcs-, és egyenletes tűznél főzzük, kevergetjük folyamatosan, hogy le ne égjen. Kóstolással a főzés közben ellenőrizhetjük az ízét, ha szükséges édesíthető. A kész lekvárt üvegekbe töltjük, tartósítót teszünk az üvegekbe, majd lezárjuk. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Sárgabarack lekvár receptek:
- Barack lekvár házilag mézzel készítve
- Narancsos sárgabarack
- Sárgabarack
- Sárgabarack lekvár rummal
- Mandulás sárgabarack
- Házi sárgabarack gyümölcsíz nyersen
- Citrom savval készített sárgabarack
- Fűszeres sárgabarack
- Sárgadinnyés- sárgabarack
- Sárgabarack lekvár puncsos
Forrás:
Kép forrás:
Hecsedli lekvár
Hecsedli (csipkebogyó ) lekvár készítése
Hozzávalók:
1 kilogramm csipkebogyóhoz 60 dekagramm cukrot számítsunk.
Elkészítés: A csipkebogyó akkor jó ha már megcsípte a dér. Az össze gyűjtött átválogatott csipkebogyó végeit levágjuk, megmossuk. Feltesszük főni, a víznek el kell lepni a csipkebogyót. A megfőtt gyümölcsöt ledaráljuk vagy passzírozzuk (turmix, krumplinyomó, szőrszita), cukorral összekeverjük. Átfőzzük (elhagyható), majd üvegekbe töltjük tartósítószer a tetejére (késhegynyi) lezárjuk. Mielőtt a helyére kerülnének az üvegek, száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
A csipkebogyóból még készülhet: tea, szörp és pálinka is.
Forrás:
Hagyma lekvár recept
- Hagymalekvár
- Epres lila hagyma-
- Hagymalekvár tokaji borecettel
- Céklás lila hagyma-
- Narancsos vörösboros lila hagyma-
- Pikáns hagyna-
Forrás:
Kép forrás:
Diabetikus receptek
A diabetikus lekvárok, dzsemek nem tartalmaznak cukrot, energiatartalmuk alacsony. Felhasználásuk azonos a cukorral rendelkező lekvárokkal és dzsemekkel. Például sütemények (piskóta, fánk, palacsinta)
- Cukormentes szilva
- Cukormentes sárgabarack
- Cukormentes fahéjas-szegfűszeges meggy
- Diabetikus körte – alma
- cukor mentes barack
Forrás:
Kép forrás:
Különlegességek
Gyümölcsből készült lekvár
- Áfonya – alma –
- Ecetes szilva-
- Eper- málna lekvár tojáslikőrrel
- Rumos mazsolás gesztenye
- Gyömbéres banánlekvár
- Vaníliás körtelekvár
Zöldségből készült lekvár
- Chililekvár
- Fűszeres sütőtök –
- Sárgarépa –
- Sütőtök-
- Zöld paradicsomos –
Virágból készült lekvár
Dzsem
- Almás – fahéjas ringlódzsem
- Almás- gyömbéres- rebarbara dzsem
- Ánizsos chilidzsem
- Cseresznye egres dzsem
- Chilis ananász dzsem
- Homoktövis dzsem
- Vaníliás málna dzsem
Forrás:
Kép forrás:
További receptek
Szilva
- Narancsos szilva-
- Szilvalekvár
- Fahéjas szilva-
- Diós- szilva-
Eper
- Rebarbarás eper-
- Mag nélküli eper-
- Mangós eper-
Málna
- Málna lekvár szamócával-
- Málnalekvár-
Barack
- Nektarin- málna –
- Őszibarack –
Narancs
- Narancs – grapefruit –
- Fűszeres narancs –
- Narancslekvár-
- Feketeerdő-
- Meggylekvár
Bodza
- Bodzabogyó lekvár
Még több recept:
Dzsem receptek
- Őszibarack dzsem
- Alma körte dzsem
- Ananászos – kivi dzsem
- Egzotikus téli dzsem
- Karamellás körte dzsem
- Szamóca dzsem
- Egresdzsem
- Szőlődzsem
- Mézes szederdzsem
- Mézes sárgabarackdzsem
- Gyors marcipános málnadzsem pirított mandulával
- Gyors paradicsomos málnadzsem
Zöldségdzsem
- Narancsos -tökdzsem
- tökdzsem
- Sárgarépadzsem
Forrás:
Kép forrás:
Házi lekvárkészítők
Flavonoid, flavon, flavan
Flavonoid lekvárok természetes anyagokból, gyümölcsökből készült étrend kiegészítők. Különleges eljárással készült termékek. Ezek a teremékek tartalmazzák az összes emberi szervezet számára szükséges ásványi anyagot és vitamint. Flavonoid hatásainak kutatásában hazánk az elsők között van, 1936-ban Szent György Albert Nobel- díjas tudós, professzor, orvos is foglalkozott.
Fogyasztásuk hatással van az egészség megőrzésében (antioxidáns hatás), véd a betegségek a megfázásos betegségek és a stressz ellen, csökkenti a daganatos betegségek kialakulását, immun- , idegrendszer és a szervezet erősítő hatás.
Ajánlott vashiányra (nők részére), vitamin- és ásvány anyag hiányra felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt
Flavanoid termékek:
- Zeo falvin- C
- Zeo natur- C
- Ferro falanoid
- Gyerek erő
Flavon max termékek:
- Flavon Active
- Flavon Green
- Flavon Kids
- Flavon Max
- Flavon Max plus
- Flavon Protect
Forrás:
Kép forrás:
Tamarin
A tamarindusz fa Afrikában honos trópusi növény. Az örökzöld fa lassan fejlődő, kiterjedt lombkoronával rendelkezik. A tamarinusz fa szinte minden részét (termés, fa kérge, levélzet, virágzat) fogyasztják és hasznosítják a gyógyítás területén. A termésnek sok a sav- cukor, szárazanyag és cukor tartalma. A tamarin (termés) lédús, íze egyszerre savanyú és édes.
Felhasználása:
Termés
- Fűszeres mártás
- Chutney
- Lekvár
- fűszer
Virágzat, levélzet
- Köret
- Zöldség
Mag (süteményekbe is)
- Aszalva
- Pörkölve
- Darálva
A tamarine, gyümölcsből készült lekvár, a bél mozgását segíti elő. Összetevői: cukor (nád), víz, fahéj-, rózsa-, narancsvirág-, szegfűszeg eszencia; fűszerek (koriander őrlemény); gyömbér;gyümölcsvelő (alma, szilva); tamarin-, cassia fistula gyümölcs-, szilva kivonat; citromsav; tartósító szer (hidroxid-benzoát, nátrium- metil, nátrium- hidroxid, kálium- szorbát. Fogyasztása naponta, esetenként 1 max. 2 kávéskanál,1 hónapnál tovább nem ajánlott szedni. Gyerekeknek nem adható 12 éves kor alatt.
Beszerezhető:
Budapest,
Gyógynövény szaküzlet, biobolt, XIII.ker. Tátra u. 12/b
Gyógynövénybolt, XI. ker. Karinthy Frigyes út 20. és XII. ker. Győri út 1.
Forrás:
Kép forrás:
5 kérdés, 5 válasz
1, Lekvárt hogyan tudok készíteni?–> Befőzés folyamata
2, Diabetikus befőzéshez milyen termékek vannak?–> Diabetikus befőzőcukor, pektin.
3, A hecsedli lekvár miből készült?–> Csipkebogyó
4, Az egészség megőrzéséra van valamilyen lekvár féleség?–> Flavonoid lekvárok természetes anyagokból készültek, fogyasztásuk hatással van az egészség megőrzésében.
5,Miből készül a tamarine?–> A tamarine, gyümölcsből készült lekvár.
Reméljük tudtunk segíteni.
Kellemes napot!
fk-tudás.hu szerkesztősége
Szerkesztő ajánlja, olvasd el ezeket a témákat is:
Tetszik a téma? Ossza meg ismerőseivel: